Ne ’engedd szabadon’ hogy rózsáid akár 25 évig is veled éljenek. Öreg rózsa metszés.

Mitől függ, hogy meddig él egy tearózsa?

Első: Az alany fajtájától. Rosa canina (vadrózsa) alanyon akár 20-25 évig is élt és virult. Sajnos ilyen alanyra ma már nem szemeznek, de otthon előállíthatod magadnak, ha tudsz szemezni. Ez az alany fajta erősen tüskézett, és a rózsatő termelés szempontjából ez a sok kézimunka miatt hátrányos.  A vásárlók szempontjából viszont a hosszú életű rózsabokrok miatt előnyös volt. Csak el kell vetned a vadrózsa magot, és beszemzed augusztusban.

Laxa, Polmeriana, Schmid’s Ideal újabb alany fajtákkal könnyebb dolgozni, ezek vannak ma már használatban. Könnyebb a rózsatő előállítás, de a rózsa élettartama így kertjeinkben a felére csökkent.

Második: A rózsatő élettartam a szakszerű előállítástól is függ. Ha a beszemzett alanyt 2-3 mm-rel szakszerűen vágják el a szem felett, akkor rendesen ráforr az alanyra a nemes, és hosszú életű lesz a tő. Ha hanyagul metszik és csonkot hagynak, akkor a csonk nem engedi, hogy a nemes ráforrjon jól az alanyra, a tő rövidebb életű lesz.

Harmadik:  A metszéstől is függ az élettartam. A tavaszi metszést minden évben elvégezzük, ahogy azt előző bejegyzésemben már leírtam. Ahogy öregszik a tő, időnként szükség lesz ifjító metszésre, hogy fiatalságát, új hajtások képződését megőrizhessük.

Inkább a hosszabbra metszés a jó megoldás. Egy két vastag öreg fás ágat lemetszünk rövidre, és hagyunk párat hosszúra. Majd egy év múlva ha kihajtott, elvégezzük ugyan ezt a meghagyott vastag ágak ismételt, de immár rövidre metszésével. Lehet ezt három évre is elosztva szakaszosan. Ugyanabban az évben ne alkalmazzunk idős rózsánál nagyon erős visszametszést minden ágon. Bizonytalan, hogy az idős fás részről milyen mértékben fognak az alvó rügyek kihajtani. Ezért is hagyjunk tartalékban meg hosszúra metszett ágakat, amiken még fiatalabb, megújulásra képes rügyek is vannak.

Első fotón fent: helytelenül rövidre metszett öreg rózsa. Második fotón fent: helytelenül metszett, felkopaszodó tő. Harmadik fotón fent: fiatalabb tearózsa hosszúra metszve körülbelül helyes metszés. Első fotó lent helytelenül hosszúra metszett idősebb tő áprilisban. Felmagasodik és felkopaszodik. Az azért helyes, hogy nem hagyták túlságosan elsűrűsödni, és tőből csak három ágon engedték fel. Második fotó lent középen: helyesen metszett tearózsák nyáron. A sok hosszú erős virágbimbókkal berakodott hajtás a helyes kb.3 rügyes metszés eredménye. Harmadik fotó lent: Helytelenül metszett rózsa. Hagyták sok ágon felnőni, és felkopaszodni. A tő áprilisban kb. 1,7 m magas. Ha hozza az idei virágzó hajtásokat, lesz kb. 2,3-2,5 m magas.

Rózsa gondozás: A rózsa igényli a tápanyagot. Téli szerves trágyázást tudom ajánlani, vagy a tavaszi metszés után 5-10-5- vagy 10-10-10- NPK arányú műtrágyát adjunk a töveknek. Ez az első adag, tövenként 7-8 dkg-ot juttassunk ki. A következő adagot a fővirágzás elején, a harmadig adagot július végén juttassuk ki. A műtrágya lehet Kálium túlsúlyos is. Augusztustól már ne műtrágyázzunk.

Ha tetszett kövess a FACEBOOKON is.

YouTube
Instagram