Bugás hortenzia fajták- Hydrangea paniculata fajták

Bugás hortenzia: 3,5 lit. cserepes 3500 Ft: Bobo, Magical Candle, Magical Summer, Mojito, Pastelgreen, Sunday Fraise. Készletről azonnal elvihető.

Ha nincs túl sok időd a kertben szöszmötölni, de mégis szeretnéd hogy színes és hosszan tartó virágzók díszítsék a környezeted, akkor a változatos színvilágú bugás horteniza jó választás. Nagyméretű színes, sokféle virágai  jól fognak mutatni szegélyágyásokba, vagy virágzó sövénysorba is.  Jól néznek ki selyemmirtuszok társaságában. Kevés gondoskodás mellett is szépen díszlik. Kitűnően tűri a hideget. Vannak alacsonyabbra növő fajtái és magasabbra fejlődők is.

Ne várj tovább, indulj el most és válaszd ki a saját bugás hortenziádat! Az eladásra kínál csemeték a virágzás csúcspontján vannak, és most van a legjobb idő arra, hogy elültess egyet a kertedbe. Képzeld el, milyen lesz, amikor minden nap hazaérsz, és a szemed előtt bontakozik ki ez a gyönyörű, hosszan virágzó növény az elkövetkezendő sok-sok éven.

Ne halogasd, mert most tudod a legszebbeket hazavinni! Tedd még szebbé a kertedet – indulj el, és szerezd meg a bugás hortenziát, ami hónapokig színt és életet hoz az udvarodba! A bugás hortenzia hosszú életű növény, megfelelő gondozás mellett akár 40-50 évig is élhet. Tartós, erős szerkezetű cserje, amely évről évre gyönyörű virágzással hálálja meg a gondoskodást.

A bugás hortenzia számára az ideális fekvés a napos vagy félárnyékos hely, ahol naponta legalább 4-6 óra közvetlen napsütés éri. A tűző napot jól bírja, de ha forró nyarak vannak, akkor a délutáni árnyékot meghálálja, mivel így elkerülhető a túlzott kiszáradás. A keleti vagy nyugati fekvés általában ideális, mert a reggeli vagy késő délutáni napfény kevésbé erős, és kedvez a növekedésnek és a virágzásnak.

Hydrangea paniculata ‘Confetti’ – Bugás hortenzia

Termesztőedényes hortenzia bokor 2 literes cserepes 50 cm 3500 Ft

Ennek a hortenziának a bokra kicsi, körülbelül 1 m lesz.  Nagy méretű,  akár 30 cm-es virágfejekkel nyílik ez az életerős, szívós fajta. Július végén még fehér a virág, majd pár hét alatt halvány rózsaszínre változik.  Erőteljes növekedés, hosszú virágzási idő, nagyon jó télállóság jellemzi.  Napos és árnyékos területeken is jól érzi magát. Évi egy metszés tavasszal mielőtt a virágrügyek hajtani kezdenének. Ekkor eltávolítjuk az előző évi virágos hajtásokat, de hamarosan újra hajtank. Az előző évi növekmény kétharmadát vágjuk le. A föld felett 30-60 cm-rel vághatunk el egytöbb éves bokrot. Mindig az előző évi vágás felett kettő rüggyel. Igy évről évre egyre nagyobb, dúsabb bokrot tudunk kialakítani. Ez körülbelül április elején van.

Hydrangea arborescens ’Annabelle’ – Cserjés hortenzia

Cserjés hortenzia Annabelle 2 literes 3490 Ft Készletről azonnal elvihető.

Itt tudod lefoglani

Annabell hortenzia mésztűrő kerti cserje. Talajra sem igényes, nem kell számára feltétlenül savanyú kémhatású talajt biztosítani, és a szárazabb körülményeket is elviseli. Szereti a humuszban gazdag erdőtalajokat. Minden ez évi hajtáson nyílik. Házfalak, kerítések tövébe telepíthető. Ez biztosítja a fény és árnyék váltakozását. Nem szereti a mély árnyékot és déli tűző napot sem. A nagy virágokat a szél megtépázhatja, ezért pompás a házfal vagy a kerítés védelmébe helyezni.

Plusz bónusz télre: A harmadik fotó novemberben készült. A cserjes hortenzia sövény még télen is hozzá ad a kerthez. Az elnyílt virágfejek mind tartósan a bokrainkon maradnak. Társítható pampafűvel, mert hatalmas bugái annak is tartósan a bokron maradnak. Szép őszi összeállításunk lehet ha kiegészítjük tűztövissel. Lángoló narancsvörös bogyóival járul hozzá a csoportképhez.

Ötlet kezdő kertészeknek: Ha vannak a területen olyan leárnyékolt, sötétebb zugok amivel eddig nem tudtak mit kezdeni, és inkább kerülték a helyet, most próbálják ki a következőt: Kezdjenek ide olyan árnyéktűrő kerti növényeket telepíteni, amik dúsan hozzák hófehér virágaikat. Úgy válogassák össze, hogy az év minden időszakára legyen egy fajta, ami nyílik. Az esti szürkület kezdetétől rendszeresen látogassák meg a helyet és észre fogják venni hogy minél nagyobb mennyiségben nyílnak a kerti cserjék, annál világosabb lesz a hely. Ez a hatás nappali világosságnál is érvényesül, de naplemente után szinte mesebeli. Itt nem igaz a kevesebb több elve, én már kipróbáltam itthon, és bátorítok mindenkit, hogy nyugodtan vigye túlzásba, hordjon oda minden fehéret, amit csak elbír a terület.

Gondozás: tavasszal annyi dolgunk van, hogy a talaj felett az ágakat kb. 20 cm-es magasságban elvágjuk. Páros rügyű típus. Ahol elvágtuk, újabb kettő hajtást hoz, valamint újabb és újabb hajtásokat hoz tőről is. Egyre nagyobb telepet alkot. Ültetési távolság kb.100 cm ha sövényként telepítjük, szoliter bokorként hagyhatunk ennél többet is, akár 1,5 m-t .

Metszés: A fagyok után kb.április közepén tőből eltávolítjuk a gyenge, elöregedett, vékony, bokrot elsűrűsítő hajtásokat. Kevesebb, de erős hajtásokat hagyjunk csak meg. A levágott vesszőket ilyenkor le is dugványozhatjuk. Könnyen nevelhetünk belőle újabb példányokat.

Öntözés: A virágzás alatt bőségesen öntözzük a hortenziát. A vízhiány miatt a levelek petyhüdtek, barnák lesznek és összepöndörödnek. Betegségek: a leveleken megjelenő lisztharmat fehér púderre hasonlít. A beteg leveleket távolítsuk el, és szerezzünk be gombaölő szert. A növény a világos és hűvös helyet szereti, ezért lehetőleg keleti vagy nyugati helyre tegyük. Kissé árnyékos hely a legjobb a hortenziának. Szeptembertől februárig kevesebbet öntözzük, de ne hagyjuk kiszáradni. Az első virág megjelenésétől kezdve augusztus közepéig trágyázzuk, hetente egyszer. Ideális az érett szerves trágya. Nem kell túl sok, mert ez a fajta amúgy is elég buja növekedésű. Ha túltrágyázzuk lágy hajtásokat hoz, a virágfejek súlya alatt a szár lehajlik a földre. Bambusszal megtámasztjuk ilyenkor. A lógó levelek vízhiányra, a sárguló levelek a talajban pangó sok vízre utalnak.

Hydrangea paniculata ’Pastelgreen’ – Bugás hortenzia

Bugás hortenzia Patelgreen 2 literes 50 cm 3500 Ft Készletről azonnal elvihető.

Nyár elejétől őszig fehér, krém, zöld és rózsaszín virágok keverékével nyílik. Csodálatos újdonság kerti cserjék között. Már a fiatal cserepes eladó növények ez évi hajtásai is tartalmazzák a virágbimbókat. Gyors eredmény. Nem kell hosszan várni, hogy gyönyörködhessünk bennük. Jó elágazódási hajlammal rendelkezik, sűrű bokrot nevel. A bugás hortenziákat tavasszal kell metszeni a fagyok elmúltával, a hajtásnövekedés megindulásakor. Egy jó erős elágazódás felett messük el a fiatal vesszőket, ágakat pár rüggyel. A rügy felett 1 cm-rel.Távolítsuk el a gyenge, keresztbe növő, görbe, bokrot elsűrűsítő vesszőket tőből. Kb. 1 m magas a bokor. Télálló növény – 30 fokig. Napra, félárnyékba is ültethető, kártevők csak ritkán támadják meg. Napra ültetve több vizet igényel, mint árnyékban.

Nagyon sokféle bugas hortenzia fajták állnak rendelkezésre a faiskolákban. Én körülbelül a 20. fajtánál már nem igazán láttam túl nagy különbséget (néhány karakteresebb típus kivételével) közöttük, hogy miért is ajánlanám a vásárlóknak az újabbakat. Így volt ez a Pastelgreen megjelenése előtt. Ha kerül kiöregedő cserje a területükön, ajánlom rajongásom legújabb tárgyát az Ön figyelmébe.

Akció! Aki legalább kettő bármilyen fajta hortenziát vásárol, az maximum ugyanannyi darab selyemmirtusz vételárából darabonként 1000 Ft kedvezményt kap.

Hydrangea paniculata ’Mojito’ – Bugás hortenzia

Hortenzia fajták. Mojito 2 literes 50 cm 3500 Ft Készletről azonnal elvihető.

Júliustól szeptemberig nagy (25 cm-es) lime-zöld virágok tömege. 1 m magas a bokor, ideális terasznövénynek is. -30 fokig télálló. Napra, félárnyékba ültethető.A bugás hortenziákat tavasszal kell metszeni a fagyok elmúltával, a hajtásnövekedés megindulásakor. Egy jó erős elágazódás felett messük el a fiatal vesszőket, ágakat pár rüggyel. A rügy felett 1 cm-rel.Távolítsuk el a gyenge, keresztbe növő, görbe, bokrot elsűrűsítő vesszőket tőből.

Hydrangea-paniculata ‘Pinky-Winky’-Bugás hortenzia

Termesztőedényes hortenzia Pinky-Winky 2 literes 50 cm 3500 Ft Készletről azonnal elvihető.

Ez a fajta az alul rózsaszín, felül fehér virágaival és a 2 -2,5 m-es magasságával hódít. Ez teszi egyedivé. Fantasztikus sövényt alakíthatunk ki belőle. Kisebb fává is nevelhető ha egy fő ágat karóhoz rögzítve nevelünk. Eltávolítjuk a hajtásokat a fő ág oldaláról. Ez az egy szár nő majd felfelé. 2-3 év alatt már kész is lesz a hortenzia ‘fa’. Gyors növekedésű, függőleges hajtásrendszerű tulajdonsága teszi lehetővé káprázatos szépségű fácska nevelését.

Ültetés: Nem kedveli az erős napfényt és nem jó a mély árnyék sem. A bőséges virágzáshoz legalább napi 4 órás napsütés szükséges. A virágrügyek csak napfényben differenciálódnak. A talaj lehet agyagos, semleges vagy savas. Kedveli a nedves közeget, de gondoskodni kell a jó vízelvezetésről, mert a pangó víz gyökérrothadást okozhat.

Kezdő kertészek is ültethetik, nem kell hozzá sok tapasztalat hogy életben tuják tartani. A legjobb hideg tűrő és legjobb ‘hőálló’ típus. Arra kell csak figyelni hogy kapjon elegendő vizet az ültetést követ 2-3 évben. Utána már a szárazabb talajt is elviseli, de a túl nagy hőség a virágzást veszélyezteti ha csekély öntözéssel párosul.

Rügypattanáskor alakító metszést is végzünk úgy hogy 3-4 erős vázágat hagyunk csak a bőséges virágzásért. Páros felső rügyből hozza majd az akár 60-80 cm- cm hosszú hajtásokat. Itt képződnek a legerősebb virágok. Csak a felső 2-3 rügyemelet virágzó képes. Ezért metszhetők anélkül hogy csökkentenénk a virágzást. Sőt inkább a megfelelő metszéssel még erősebb, nagyobb virágokat fog hozni a bokrunk. Megbízhatóan nyílik. A sárga a levélzet a bokor belsejében a leárnyékolástól van. Következő tavasszal ritkítsuk ki a bokor középső részét. Sárguló ágvégek túlöntözésre, rossz vízelvezetésre utalnak.

Hydrangea paniculata ‘Pink Diamond’ – Bugás hortenzia

Termesztőedényes hortenzia bokor Pink Diamond nincs, de hozzá nagyon hasonló Magical Summer fajta van. 3500 Ft

Fehér virágai fokozatosan rózsaszínre változnak. Megbízhatóan virágzik kertbe kiültetve, de tartható dézsában is. Olyan fekvést keressünk számára ahol kap napi 4 óra napfényt. Kerüljük a mély árnyékba való telepítést. Kb.1,5- 2 m magasra nő. Fehér virágai rózsaszínre változnak a nyár folyamán.

Nyár elejétől őszig fehér és rózsaszín virággal nyílik. Csodálatos a kerti cserjék között. Már a fiatal cserepes eladó növények ez évi hajtásai is tartalmazzák a virágbimbókat. Gyors eredmény. Nem kell hosszan várni, hogy gyönyörködhessünk bennük. Jó elágazódási hajlammal rendelkezik, sűrű bokrot nevel. Télálló növény – 30 fokig. Napra, félárnyékba is ültethető, kártevők csak ritkán támadják meg. Napra ültetve több vizet igényel, mint árnyékban.

Bugás hortenzia metszés: Erős tavaszi metszést igényel rügypattanás előtt. Kb. akkor amikor az aranyvessző és a japánbirs vagy díszcseresznyefa virágzás van. A metszéssel fiatalon tartjuk a bokrunkat. Mindig az ezévi hajtásokon nyílik, tehát a tavaszi metszéssel nem csökken a nyári virághozam. Általában a ceruza vastagságú ágak hoznak szép erős virágzatot. Áprilisban a fagyok elmúltával kidaraboljuk a befelé növő, egymást keresztező, bokrot elsűrűsítő vékony ágakat, a beteg, sérült részeket, valamint a tavalyi elvirágzott ágakat az utolsó rügypár felett elvágjuk. A bugás hortenzia páros rügye felett 1 cm-rel vágunk, nem hagyunk hosszú csapot. Ezzel egyidőben szerves trágyát is juttathatunk ki a tő körül, megújítjuk a kis ‘tányért’ a tő körül ami biztosítja hogy öntözéskor a víz a gyökerek felé hatol, és nem folyik szét.

Hydrangea paniculata ‘Wim’s Red’ – Bugás hortenzia

Bugás hortenziák Wim’s Red fajta nincs, de van hozzá hasonló Magical Candle 3500 Ft 3 lit. cserepes.

Sikerült kertes házat venned? Kerítés építés miatt kipusztítottál mindent? Felújítanád a területet? Ha majd ráérsz a növényesítéssel is foglalkozni gyere el hozzám és keresünk valamit ami jól fog mutatni nálad is. Az egyik nagyon népszerű választás lehet a bugás hortenzia. Miért érdemes ezen elgondolkodnod?

Látványos virágzás: Hatalmas, bugás virágzatok, melyek színpompásak és gyönyörűek.

Hosszú virágzási Idő: Júniustól egészen szeptemberig virágzik, hosszan tartó színkavalkád.

Kevés gondozás: Igénytelen növény, kevés gondozást igényel, így kezdő kertészeknek is ideális.

Nyár közepén fehér színben bontja hatalmas virágfejeit július elején, majd augusztusra rózsaszínre változik. Ősszel bordós-lilás színben pompázik a sok elnyíló félben lévő nagy kúp alakú virágzat. A bokor kb. 2 m magas lesz.

Ha nem szeretnél a kerítés elé végig csak zöld babérmeggyet vagy leyland ciprust, akkor mérlegeld hogy tetszene-e ha színesebb lenne a látvány. Képzeld el hogy egy varázslatos látvány tárul eléd: a bugás hortenziák és selyemmirtuszok színpompás, hatalmas virágzatai ragyognak a kertedben. Olyan lesz, mintha egy mesebeli világba csöppentél volna. Minden egyes nap egy kis csoda, amikor kinézel az ablakon. A virágzó cserjék évszakonként változnak, így soha nem unod meg a látványt. Júniustól szeptemberig a bugás hortenziák, selyemmirtuszok színpompája minden reggeledet boldogabbá teszi majd.

Képzeld el, milyen érzés lesz, amikor a barátaid és a családod is megcsodálhatják a kertedet, és te büszkén mondhatod, hogy ez a te műved. A bugás hortenziák nemcsak szépséget hoznak a napjaitokba.

Ne hagyd ki ezt a csodálatos lehetőséget! Ültess el párat, és élvezd minden nap a lenyűgöző látványt, amit nyújtanak. Hagyd, hogy a kerted virágba boruljon!

Hydrangea paniculata ‘Vanille Fraise’ – Bugás hortenzia

Vanille Fraise hortenzia 3 literes 50 cm-es 3500 Ft készletről azonnal elvihető.

Nyár elejétől őszig fehér és rózsaszín virággal nyílik. Csodálatos a kerti cserjék között. Már a fiatal cserepes eladó növények ez évi hajtásai is tartalmazzák a virágbimbókat. Gyors eredmény. Nem kell hosszan várni, hogy gyönyörködhessünk bennük. Kezdetben fehér virágai a nyár folyamán rózsaszínre változnak.

Jó elágazódási hajlammal rendelkezik, sűrű bokrot nevel. A bugás hortenziákat tavasszal kell metszeni a fagyok elmúltával, a hajtásnövekedés megindulásakor. Egy jó erős elágazódás felett messük el a fiatal vesszőket, ágakat pár rüggyel. A rügy felett 1 cm-rel.Távolítsuk el a gyenge, keresztbe növő, görbe, bokrot elsűrűsítő vesszőket tőből. Kb. 1,5-2,0 m magas a bokor. Télálló növény – 30 fokig. Napra, félárnyékba is ültethető, kártevők csak ritkán támadják meg. Napra ültetve több vizet igényel, mint árnyékban.

Santolina chamaecyparyssus – Hamvas cipruska

Cipruska 2 lit. cserepes: 1990 Ft Készletről azonnal elvihető.

Kezdőknek jó ötlet lehet ez a növény. Nem lehet vele melléfogni. Edzett, szívós fajta. Az egyre jobban felmelegedő nyarak sem jelentenek számára kihívást.

Még azok is akik eddig nem próbálkoztak a kertészkedéssel könnyedén kialakíthatnak vele attraktív összeültetéseket úgy hogy sok évig szinte gondozás mentesen tudják kezelni a területet. Azonban a kevesebb mindig több. Sok cipruska egymás közelében igazán ütős megoldás.

Rendkívül szárazságtűrő, hihetetlenül igénytelen, betegség ellenálló. A mediterrániumból származik. Forró száraz nyár, homok, köves talaj sem jelent problémát a számára. Kifejezetten alkalmas alacsony szegélynövénynek (40-50 cm a magassága), vagy nagyobb napos területek letakarására. Jól mutat hasonló habitusú cserjékkel, mint például a szintén mediterrán levendulákkal, magasabb varjúháj fajtákkal.

Egymás mellé mindig igyekezzünk hasonló fény és vízigényű fajtákat telepíteni. El fog pusztulni valamelyik növény ha egy ennyire alacsony vízigényű fajta mellé nedvesebb talajt kedvelőt rakunk. Ha mégis így tettünk, akkor nagyobb odafigyelést igényel az életben tartásuk. Inkább úgy igyekezzünk kialakítani a növénycsoportokat, hogy hasonló legyen a gondozásigényük. A metszés is pont ugyan úgy fog menni. Tavasszal a hajtásnövekedés megindulásakor visszavágjuk kb. a felére. Így minden szezonban nagyon csini gömböcskék maradnak. Ha évekig elhanyagoljuk a cipruska metszést, felkopaszodhatnak és széteső lesz a lomb.

Plusz bónusz hogy még sárga virágaival is megörvendeztet, és levelei hasonlóan aromás illatúak mint a levenduláké, vagy zsályáké. A zsályák is kiváló társnövényei. Hasonló habitus, talaj- fény és vízigény, és gondozást kedvelnek.

60 cm-es magasságra is meg tud nőni, de metszés nélkül ilyenkor már csapnivaló a kinézete, de nyírással könnyen kézben tarthatod. A nyári virágzás után az egész bokrot körös körül vágd vissza kb. a hosszának a háromnegyedére, vagy felére. Ilyenkor friss lágyszárú hajtásokat távolítassz el. Minden kora tavasszal a fagyok elmúltával erősebb metszést alkalmazz. Ekkor egészen a megfásodott idősebb 2-3 éves részekig vágd vissza, hogy megtarthassa gömbölyű formáját. Ne sajnáld ilyen drasztikusan ‘megkopasztani’, mert gyorsan helyreáll, sok friss hajtást hoz ismét. Ekkor a magasság harmadára vágjuk. Néhány évente még erősebb ifjító metszést végzünk. Az idősebb fásodott szárakat első erős rügypárig vágjuk el. Ha ezt nem tesszük meg, idővel elfásodnak az ágak, és felkopaszodik, a bokor szétesik, kiritkul. Fotókat itt találsz a cipruska metszéséhez.

Euonymus alatus ‘Compactus’ – Szárnyas kecskerágó

Szárnyas kecskerágó 60 cm-es cserepes növény 2990 Ft. Készletről azonnal elvihető.

Számíthatsz rá hogy minden ősszel átváltozik. A fotókon szereplő szárnyas kecskerágók különböző helyeken készültek, de láthatod hogy hasonló az alakjuk. Anélkül is formás a külseje hogy neked be kellene avatkoznod. De nem csak az alakja miatt kedvelt. Nagyon egyszerű a gondozása, és mégis mutatós. Egy dolog nagyon lényeges, hogy jó napos helyre kerüljön. Tavasztól őszig zöld, az első hidegek hatására októberben lángoló vörös. 1,5-2 m magasra és ugyanilyen szélesre fejlődik úgy hogy nem kell vele semmit foglalkoznod. Metszéssel ennél alacsonyabban is tartható. Csak az első években igényel némi öntözést, és a legforróbb nyári hónapokban idősebb korában. Igen hosszú életű cserje, jól bírja városi szennyezett levegőt is. Nyáron jelentéktelen virágot hoz, ebből fejlődnek ki őszre narancspiros apró termésdíszei.

A csodás őszi színről ismert szárnyas kecskerágó ha túlöntözik nem pompázik lángoló pirosban. Tartsd szárazon a fát  hogy a legjobb formáját hozhassa. Év közben öntözhetsz, nyár vége és ősz kezdetekor csökkentsd a vízadagokat. Lombhullás után ismét töltsd fel vízzel a talajt. Napra és félárnyékba is telepíthető, de a legjobb őszi színét teljes napsütésben hozza elő. Örökzöldek között kiváló színfolt, de lehet sövénynek is használni.

Magnolia grandiflora ‘Gallisoniensis’ – Örökzöld magnólia /Nagyvirágú liliomfa/

Örökzöld magnólia több fajta: Gallisoniensis, Edit Bouge, Blanchard: 60/80 cm-es 3-5 lit. cserepes 6500 Ft/db

Itt tudod lefoglalni

Virágos kert könnyedén magnóliákkal! 🌸 Szerezd be díszfáid és cserjéid most elérhető áron, hogy virágba boruljon a környezeted!”

A magnólia virág 20 cm-es nagyságú és illatos. És rengeteg van egy díszfán. De ez csak hab a tortán! Toscanában és szerte a mediterrániumban már sokszor állt ez előtt az attraktív álomszép magnólia fa előtt. Vagy itthon valamelyik ismerősénél. És nem tudott betelni a látvánnyal. El is határozta hogy kell nekem is egy a házhoz. Ha nem ejtette rabul a látvány, akkor nem ezt a fát látta. Olyan elbűvölő, olyan tökéletes, hogy minden növényt kedvelő ember elcsábul. Rabul ejt és fogva tart a gondolat, hogy az enyém legyen. Befészkelte magát a gondolatiba. Meghódította első látásra. Mint egy műalkotás, ami nem olvad bele a tömegbe. Az teszi igazán vonzóvá hogy árad belőle az egyediség és különlegesség.

Változnak a magyar kertek a felmelegedő klímával együtt. A hagyományos kerti bokrok, cserjék közé ma már olyan különleges örökzöldeket tervezhetünk amelyek jellemzően a mediterrániumban honosak. (Selyemmirtusz fák, gránátalmafák, eukaliptusz fák stb…) A fenti fotókon a kertészetemben eladásra kínált cserepes növények képei mellett Szegedi kiültetésű nagyobb fák láthatók. Az egyik már körülbelül 15 éves. Kettő ilyen hatalmasra nőtt Magnolia grandiflora ‘Galissoniere’ fát nevel a gazdája. Eddig még egy télen sem szenvedtek fagykárt. Meleg, napos, szélvédett helyre ültethető, mivel enyhén fagyérzékeny. Déli fekvésű, házfal körüli hely tökéletes. Huzatos hely nem jó. Egzotikus külseje ellenére viszonylag igénytelen növény. Örökzöld magnólia fajták: Ata (oszlopos örökzöld magnólia), ‘Bracken’s Brown Beauty’ (barnás bársonyos fonákú), Little Gem (kisebb növekedésű típus) D.D Blanchard. /Tisztázzuk most hogy tulipánfa vagy liliomfa? Magnólia vagy tulipánfa? A nagyvirágú liliomfa nem egyenlő valódi tulipánfával /liriodendron tulipifera/ Semmi közük egymáshoz.

Hogyan ültessük magnóliát? Ültetés edényben átmeneti tárolásra: Az eladó konténeres magnólia amiket a faiskolámból elvisz az első évben az eladó méretüknek a duplájára fejlődnek ősz végére. November végén, időjárástól függően lehet hogy december végéig is kint tudjuk tartani. A mostani enyhe teleket látva egyre inkább kitolódik az az idő amikor elérkezik az időpont hogy fagymentes helyre tegyük.

A fiatal örökzöld magnólia télen: Nos ha megszereztük akkor védelmezzük. A fehér magnólia vásárlás után közvetlenül és a szabadföldbe ültetés után nem teljesen télálló növények. A teljesen télálló magnóliáról akkor beszélhetünk esetében ha a helyére már jól begyökeresedett. Ez 2-3 év. Ha kint hagyjuk, akkor téli védelem kell. Az első kettő év telén a fát körbe kell csavarni jutazsákkal, fátyolfóliával, vagy kukoricaszárral a hideg ellen.

Gondozás és ültetés szabad földbe: Tápanyagban gazdag, enyhén savas 4,5 ph-jú talajt kedvelnek a magnólia fajták. A földbe ássunk legalább 60 cm x60 cm cm átmérőjű, 60 cm mély gödröt. Felfelé ettől el lehet térni. Tápanyaggal töltött jó minőségű savanyú kémhatású földdel töltse fel a gödröt. Ültetési távolság 3-6 m. Tavasztól őszig hetente tápoldatozzuk. Örökzöld magnólia metszése: liliomfa természettől fogva hajlamos arra, hogy elsősorban belső ágai kopaszodjanak. Olaszországban ezért nem egyszer radikálisan visszavágják. Így új rügyek hajtanak ki rajta, koronája sűrűbbé válik. Tavasszal a hajtásnövekedés megindulásakor egészen a fás részen kell metszeni hogy sűrű tömött bokrot tudjunk belőle nevelni. A levéltetvek a fiatal hajtások csúcsain jelentkeznek. Márciusban hosszú hatású kálium túlsúlyos tápanyaggal lássuk el. Július végig 10 naponta adjunk nitrogén túlsúlyos tápoldatot.

Öntözze gyakran tavasztól őszig a friss ültetésű örökzöld kerti növényeit, az első kettő évben. Probléma a nedvesség hiánya. Ilyenkor a a talaj felszíne körül van a gyökérzet, itt szárad ki leghamarabb a talaj. Öntözzön év végén és év elején! Minden örökzöld növény fagyos teleken valamelyest kiszáradhat. Az év első hónapjai a leghidegebbek. A nap a kerti növény lombját melegíti, a szelek szárítják. A magnólia bokor gyökérzet a fagyott talajból nem vesz fel vizet. Ha ez tartós, akkor tavaszra az örökzöld dísznövény felső része elszáradhat.

Magnolia ’Susan’ és ‘Nigra’ – Liliomfa

Susan liliomfa kont. 8 lit. cserepes 130 cm-es 5900 Ft Készletről azonnal elvihető.

Virágba borítom a kerted! 🌺 Magnólia – válassz virágos szépséget szolid áron! 🌷

Létezik-e ma olyan kertkedvelő akinek nincs legalább egy liliomfa az otthonában ? Március-áprilisban mindenfelé kiragyognak a házak udvarairól. Magabiztosan tündököl. Megbabonázza a  gyanútlan szemlélődőt. A kertészetben is ránk mosolyognak a cserepekben sorakozó liliomfák. Mintha hízelegne. Néma bájában mintha ott lenne a hívogató szó. Kisugárzásával azt üzeni a világnak amiben ő profi, hogy ő egy nagyon jó dolog, egy nagyon jó választás. 

Szépségével megbabonáz és máris meghódított magának. Ott az ígéret a levegőben. Ha megszerezzük magunknak, akkor nálunk is megbízhatóan, kiszámíthatóan fogja bemutatni csodás virágzását minden tavaszon.  Ott a lehetőség hogy újra és újra megtörténjen a varázslat. De ez a fa titka, örök talány. És ki az aki el tud menni ilyenkor egy faiskolából magnólia fa nélkül? És innentől kezdve érezzük hogy ’győztünk’.  Megszereztük, és már arról fantáziálunk hogy milyen különleges jutalomban és ajándékban lesz részünk hogy róla gondoskodhatunk és izgulhatunk hogy vajon újra megtörténik-e a csoda.

Liliomfa ültetés, gondozás: Savanyú kémhatású virágföldbe ültetjük. Homokos talajokra egyáltalán nem ajánlom elültetni. Rendszeresen öntözni kell, fokozott tápanyag utánpótlást is biztosítani kell. Szeged környékén Újszeged, Deszk, Szőreg, Újszentiván öntés talaja megfelelő. Ezeken a területeken talajcsere nélkül lehet telepíteni. Virága kívül bíborvörös belül lilásrózsaszín, április végétől nyílik, augusztusban ismét megörvendeztet bennünket másodvirágzásával. 3-4 m magas kerti cserje. Tőből ágas kerti bokorrá fejlődik ha egyáltalán nem metsszük, vagy ha metsszük, akkor egyágas fácskát is nevelhetünk belőle. Márciusban hosszú hatású kálium túlsúlyos tápanyaggal lássuk el. Július végig 10 naponta adjunk nitrogén túlsúlyos tápoldatot.Ha sárgulna mégis a levélzet akkor magnézium és vaskészítményekkel lássuk el a növényeket.

Ez a fajta növény sötétlila virágait áprilisban hozza. Susan liliomfa fiatalabb korában is megbízhatóan virágzik. Ha azonban kevés a tápanyag, vagy éppen akkor jön nagy hideg amikor a virágbimbók már kényszernyugalmi állapotba kerülte, akkor sajnos vagy elmarad az ‘elődadás’. A károsodott bimbók miatt várnunk kell újabb egy évet. De ez ne ma fa hibája. A növény már decemberben kihozza a virágbimbóit és innentől kezdve izgalom és várakozás.Kisebb bokrok esetében fátyolfóliával lazán körbecsavarhatjuk a növényt. A felmelegedő klímánk miatt már egyre kisebb az esélye ennek, de nincs kizárva. Ültetési távolság: 2-4 méter. Tisztázzuk most hogy tulipánfa vagy liliomfa? Magnólia vagy tulipánfa? A nagyvirágú liliomfa /Magnolia grandiflora ‘Galissoniere’ – Örökzöld magnólia más néven Nagyvirágú liliomfa/ nem egyenlő valódi tulipánfával /Liriodendron tulipifera/ Semmi közük egymáshoz, sem a Magnolia x soulangeana-hoz.

A fiatal liliomfa téli védelme: Nos ha megszereztük akkor védelmezzük dísznövényünket. A vásárlás után közvetlenül és a szabadföldbe ültetés után nem teljesen télálló növények. A teljesen télálló magnóliáról akkor beszélhetünk esetében ha a helyére már jól begyökeresedett. Ez 2-3 év. Ha kint hagyjuk, akkor téli védelem kell. Az első kettő év telén a fát körbe kell csavarni jutazsákkal, fátyolfóliával, vagy kukoricaszárral a hideg ellen. A kertészetek az eladó liliomfákat télen üvegházakban tartják.

.

Magnolia x soulangeana – Nagyvirágú liliomfa

Magnólia fa cserepes 120 cm-es növény 3900 Ft. Készletről azonnal elvihető.

Gyönyörű virágos fák és cserjék szolid áron! 🌿 Hozd a tavaszt kertedbe magnóliával !

Csak csodálatos akar lenni. Magához húz. Már messziről látni Szegeden virágzási időben a Széchenyi téren a köréje csoportosulókat. Folyamatosan gyűjt bennünket maga köré. Hetekig nagy hódoló tábora van. Mindenki vele szeretne egy közös fotót. Ne lopjuk el a varázst! Időzzünk pár percet, merüljünk el rózsaszín pompájában. Meglátja az ember és eláll a lélegzete is.

Sugárzó szépség. Ott van benne a lehetőségek ígérete. Mindaz amitől izgalmas.  A holnap lehetősége. Vajon nálam,  az én otthonomban is elkezdődhetne-e ez csoda?

Tartása nem igényel különösebb szakértelmet. Mindenkit bíztatok hogy legalább egy fát helyezzen el a kertjében ha biztosítani tudja az alapvető igényeit. Első: Savanyú kémhatású talajt kedvel. Második: napfényes termőhelyet igényel. Harmadik: elegendő víz és tápanyag utánpótlás mellett fogja minden évben virágot bontani. Ha ezek megvannak akkor hosszú életű fa. Sok éven át várakozhatunk, izgulhatunk a mesés bimbófakadásért.

Kívül sötét rózsaszín, belül fehér virágai lombfakadás előtt tárulnak elénk. A legnagyobb virágú fajta. Ez a dísznövény évekig 4-6 m-es szép ovális alakú, tőből több ágon felnövő kerti bokor, vagy kis díszfa. Idősebb korban terebélyes nagy árnyékot adó fa. Középerős növekedésű. Ültetési távolság: 3-5 méter. Márciusban hosszú hatású kálium túlsúlyos tápanyaggal lássuk el. Július végig 10 naponta adjunk nitrogén túlsúlyos tápoldatot.Ha sárgulna mégis a levélzet akkor magnézium és vaskészítményekkel lássuk el a növényeket.

Hogyan ültessünk magnólia fát: Kiássa a 60 cmx60 cm-es ültetőgödröt és nem teszi vissza azt a földet egyáltalán amit kivett, hanem  csak a savanyú virágföldet, vagy fenyőtű avart, és ha van, akkor  érett marha vagy lótrágyát a gödör aljára és ennek a közepébe ülteti a télálló magnóliát. Az így elkészített talaj 3-4 évig biztosan megfelelő fejlődést ad a növény számára. Utána a növény töve köré ismét tehetünk savanyú földet. Ültetés után a növény tövére a gyors kiszáradás megelőzésére ha akar, akkor tehet fűrészport, fenyőkéreg mulcsot, fűkaszálékot, de ez nem feltétlenül szükséges.

Magnólia fajták: Nagyon nagyon sok fajta van. A nemesítésük folyamatos. Eltérő virágzási idejűek, hihetetlen változatos virágszirmokkal, elkápráztató színekben. Majdhogynem ‘törpék’ és óriások. Egészen erős növekedésű fajták is melyek nagy lendülettel hamar nagy árnyékot adó fává növekednek és léteznek kopakt típusok. Több fajta sárga magnólia is fellelhető a faiskolák kínálatában. Nálunk csak mint kis fákat, vagy nagy bokrokat ismerjük többnyire. Vásárláskor érdeklődjünk az adott fajtára jellemző méretbeli tulajdonságokról.

Liliomfa metszés: Egyszerűen hagyjuk hogy Önmaga legyen. Ne akarjuk megváltoztatni. A szellős kerti cserjéket vagy fákat a nevelés után lehetőleg ne metsszük, hogy szép formájukat megőrizzük. Általában csak a virágok fagyérzékenyek, ha éppen nyílás közben lepi meg őket a késői fagy. Egyéb részei télállóak. Nevelésük nem nehéz. Ne ültessük fagyzugos helyre. Folyamatosan öntözzük  és tápoldatozzuk a fiatal növényeket, a tövek közelében ne ássunk.  Érdemes többfajta liliomfát is ültetni, mivel egymás után virágoznak, szinte mindegyik  rendkívül finom illatú.  Tavasszal a csupasz ágakon bőségesen nyílnak feltűnően szép virágaik. Tisztázzuk most hogy tulipánfa vagy liliomfa? Magnólia vagy tulipánfa? A nagyvirágú liliomfa /Magnolia grandiflora ‘Galissoniere’ – Örökzöld magnólia más néven Nagyvirágú liliomfa/ nem egyenlő valódi tulipánfával /Liriodendron tulipifera/ Semmi közük egymáshoz, sem a Magnolia x soulangeana-hoz.

Stokesia laevis ’Blue Star’ – Olajbóbita (stokes-búzavirág)

Termesztőedényes búzavirág: 1,5 lit. cserepes: 1990 Ft/db Akció! 3 db 4470 Ft. Készletről azonnal elvihető.

A stokesia legújabb az általam nagyon ajánlott gyönyörűségek között. Bőséges virágzás, kevés karbantartás. Rajongásom tárgyát kettő éve fedeztem fel egy ismerős kertészetben. Még virág sem volt rajta, de már a kicsike cserépben is látszódott a finom levélzetéről hogy valami csodát rejtegethet. És úgy is lett, bár több mint egy évet kellett várnom hogy megláthassam. Az első példányokat rögtön szétosztottam hogy mindjárt tudjak adni azoknak vásárlóimnak akik velem együtt keresik, kutatják az újdonságokat. Tudtam hogy ha meglátják nálam azonnal szeretnének belőle vinni.

2021. őszére tudtam megtartani és felszaporítani annyira az állományt, hogy láthattam a cserepekben a virágzó töveket. Picike kis tő és hatalmas virágokat hozott. Kevesen tudtak ellenállni azok közül akik akkoriban látogattak el hozzám. A szabadföldbe kiültetett tövek is szépen híztak. A búzavirág nem terjed erőszakosan. Beültethetitek kisebb évelőkertbe is. Kiváló szegély növény, nem lesz túl magas, csinos kis bokor.

Könnyen termeszthető örökzöld kevés igényel, nagy mennyiségű hosszan tartó virágot hoz, vágott virágnak is alkalmas. Termékeny, nem túl nedves talajt kedvel. 60 cm magas, júniustól nyílik kb. három-négy hónapon keresztül  napos helyen. Betegség ellenálló, kártevőkre nem érzékeny.

Anemone x Hybrida ’Serenade ’ – Hibrid kínai szellőrózsa

Szellőrózsa 1,5 lit. cserepes 1990 Ft készletről azonnal elvihető.

Könnyen fenntartható növények, amik a hazai klímánkat, hideg teleinket, meleg nyarakat elviselik. Szép késő nyári-őszi virágzású 80/100 cm magas, hosszú életű, mutatós évelő a nagyvirágú szellorozsa. Rózsaszín virágaiból több mint 15 jelenik megy egy növényen. Félárnyékos fekvést szeret. Augusztus közepétől októberig folyamatosan nyílik tápdús, nedves talajban. Igénytelen, ellenálló fajta, könnyen szaporodik. Bőségesen virágzik abban az időszakban amikor a nyári virágok már elnyíltak, de a kifejezetten őszi évelők még váratnak magukra. 15 éve folyamatosan szaporítom saját anyanövényeimről, és népszerűsége még mindig töretlen . A legjobb őszi árnyéki évelő virág szerintem.

Az eladásra kínált cserepekbe bőségesen teszek sokrügyes gyökérzet, mi biztosítja hogy a hazavitt példányok azonnal sok új hajtást hoznak. Őszre több ágon nyílni fognak. Olyan helyre érdemes ültetni ahol mindig tudunk nekik vizet adni. Én a kert elejébe helyeztem el őket közel a kúthoz. Rendszeresen és könnyedén adhatok nekik inni. Annyira kedvelem ezt a szerény kinézetű egyszerű virágokat, hogy naponta ki-be jövet mindig látni szeretném őket. Egy 25 éves csüngő ágú cédrus ad nekik szórt árnyékot. A magasról lehajló cédruságak alatti területen kedvükre szétterülthetnek. Már augusztustól elkezd nyílni mindkét szellőrozsa fajta. Kettő hónapon át folyamatosan hoznak újabb virágokat. Már egész gyenge szélmozgásnál is elképesztő ahogy ringatóznak vékony száraik. Hasonlóan a hortenziákhoz, rendszeres vízellátás mellett pazar bőségben fogják hozni az új hajtásokat. Szárazabb körülmények között is megélnek. Csak ebben az esetben a szellörózsa szerényebben terjeszkedik. Ami még a helyüket illeti, hagyjunk nekik elegendő teret maga körül, hogy kedvére haladhasson. Van fehér virágú kínai szellorozsa, az egy kicsit később kezd el nyílni, de tovább tart, egészen novemberig. Igen hálás fajták, pár év alatt úgy elszaporodnak, hogy elláthatjuk velük ismerőseinket is.

Anemone x hybrida ’Honorie Jobert’ – Japán kerti szellőrózsa

Szellorozsa 1,5 lit. cserepes 1990 Ft készletről azonnal elvihető.

A nyár végi kora őszi időszak sztárjai a japán szellőrózsák.

Tanuld meg kezelni, és meglátod a kerted éke lesz. Elviszel pár tövet és már az első nyár végére pompázik nálad. Kis jelentéktelen, fehér, egyszerű szimpla virágnak tűnik. Ma a világ az újdonság őrületében él. Ez nem újdonság, de nagyon bevált, strapabíró és álomszép. Vidd el a tavaszi szezonban tőlem kedvezménnyel és szeptember-októberben látni fogod hogy nem túloztam.

A Honorine Jobert fajta a 2016-ban az amerikai Évelő Növény Szövetség szakmai elismerésében részesült. Győztes az a növény lehet ami könnyen fenntartható, kevés kártevője van, hosszú ideig díszít. Windflowers (szélvirág) nagy múltú növény. Nagyon jó télálló, szívós fajta1858-ban fedezték fel Francia országban. Azóta is világszerte nagyon népszerű. Az évelő növények terén ez igen nagy eredmény, hiszen ebben a szegmensben nagyarányú az újonnan nemesített fajták száma. Nagyon gyors a fajták váltakozása. A régieket újak váltják fel. Hazánkban is igazán megbízhatóan teljesítenek a kínai szellörózsa Körülbelül 15 éve szaporítom, népszerűsége töretlen. Az évelőkkel mint kiegészítő növényekkel folyamatos dinamikát viszünk a nagyobb kerti szerkezeti elemek közé (sövények, díszfák, cserjeék előterébe). Nem ők a főszereplők a kertben, de változatossá teszik a kertet. Jól társíthatók cserjékkel. Természethű kertekben szinte nélkülözhetetlenek. A lenti középső fotót azért készítettem hogy láthasd milyen dús gyökérzetet fejleszt. Ez a záloga a jó terjedésnek. Főleg ha a kerted talaja olyan laza és levegős mint nálam. Egy-két év múlva nagyobb területet letakar, és minden újjonan fejlődő hajtáson virágzik. Nagyon költséghatékony ha nagyobb árnyékos területre keresel talajtakarása megoldást.

Már augusztustól elkezd nyílni a kínai fehér szellőrozsa két hónapon át folyamatosan hoz újabb virágokat. Már egész gyenge szélmozgásnál is elképesztő ahogy ringatóznak vékony szárai. Hasonlóan a hortenziákhoz, rendszeres vízellátás mellett pazar bőségben fogják hozni az új hajtásokat. Szárazabb körülmények között is megél a nagyvirágú szellörózsa csak akkor szerényebben terjeszkedik. Ami még a helyét illeti, hagyjuk a szellorozsa fajtáknak elegendő teret maguk körül, hogy kedvükre haladhassanak. Van rózsaszín virágú szellorozsa, az egy kicsit hamarabb kezd el nyílni. Igen hálás fajta, pár év alatt úgy elszaporodik, hogy elláthatjuk vele ismerőseinket is.

Lonicera japonica ’Halliana’- Örökzöld illatos japán lonc

Japán lonc kon.t 2. lit. 2000 Ft Készletről azonnal elvihető.

Támadják a magánszférádat ? Legyőzheted, csak ültess pár loncot és a családodnak gondtalan pihenést biztosít. Ideje megtalálni a megoldást a bebámulás ellen! A lonc telitalálat ha úgy érzed hogy ‘vonzod’ a közönséget.

Nagyon igénytelen, ellenálló télálló növény, gyorsan fejlődik, jól takar. Kerítések, házfalak befuttatására is alkalmas örökzöld sövény. Napon és félárnyékban is jól érzi magát. Nyár közepétől ősz végig élvezhetjük a japan lonc virágainak illatát. Mindenképpen támrendsezrre van szüksége. Önmaga súlyát huzal, drót stb. nélkül nem képes megtartani. Ha karós támasz vagy más megoldást nem alkalmazunk, akkor a földön fekve fut az örökzöld lonc. Jó megoldás pincetetők, aknatetők, a kert esztétikáját rontó elemek eltakarására.

Érdemes a faltól kerítéstől legalább 50 cm távolságban telepíteni az orokzold lonc fiatal példányait, hogy legyen hely a gyökereknek. Kiszáradt gyümölcsfa, díszfa is megfelelő kapaszkodót jelenthet számára. Hasonlóan illatos futó növény pergolára a bordó lombú futólonc (Lonicera japonica ‘Purpurea’)

Metszés: Tavaszi vagy kora nyáron a fiatal csemetéket, ha már vannak fásodott részek, elvágjuk a talaj felett kb. 30-50 cm-es távolságban. Egy hónapon belül újra hajt, kétszer annyi hajtással. Ezzel elérhetjük, hogy a bokor alól is sűrű, tömött lesz. Az első években ezt ismételjük meg tavasszal a hajtásnövekedés meginduláskor, akként, ahogy az előző vágási magasság felett meghagyunk 40 cm-es ágrészt és ott nyessük el. Ezzel biztosítjuk illatos loncunk első pár évi dús növekedését.

Idősebb korban orokzold loncunk rengeteg hosszú, ívesen lefelé hajló ágon burjánzik, ekkor már az évi karbantartás ezeknek az ágaknak a visszaszorításából áll. Ha pár évente elvégezzük illatos loncunk karbantartó nyesését, akkor idős korban is fiatalos, dús kinézetű lesz, nem lesznek alól sem és a felső részeken sem kikopaszodott öreg ágak.

Megőrizhető a fiatalság! Rajtad is múlik meddig tart. Annabelle cserjés hortenzia metszés.

A hatalmas virágú Annabelle cserjés hortenzia tő is öregszik. Növényeket ha szétosztunk, akkor már önmagában azzal hogy kiássuk, és újból elültetjük a talajt fellazítjuk körülötte. Ha már régóta a helyén van, akkor nagy az esély rá hogy körülötte a talaj taposás miatt letömörödött. Ez a növény hajtásfejlődését, növekedését gátolja.

A letömörödött talaj gátolja a növény vízfelvételét. A talajban az az ideális ha a talajmorzsák között 25% a levegő aránya. A talajlazításnak rendkívül látványos eredményei vannak. Javul a víz és tápanyagfelvétel, a növények hirtelen ‘megtáltosodnak’. A növények nagyobb hajtásnövekedést produkálnak, a gyümölcstermők több gyümölcsöt hoznak. Megújul az ifjúságuk. A fehér cserjés hortenzia töveket nyugalmi időszakban kiássuk a földből, és éles szerszámokkal szétdaraboljuk kettő-négy részre, vagy az új hajtásokat a széléről leválasztjuk.

Metszés: A fagyok után kb.április elején tőből eltávolítjuk a gyenge, elöregedett, vékony, bokrot elsűrűsítő hajtásokat. Kevesebb, de erős hajtásokat hagyjunk csak meg. Amit meghagyunk kb. a talajszint felett 20 cm-rel vágjuk el. A levágott vesszőket ilyenkor le is dugványozhatjuk. Könnyen nevelhetünk belőle újabb példányokat.

Öntözés: A virágzás alatt bőségesen öntözzük a fehér hortenziát. A vízhiány miatt a levelek petyhüdtek, barnák lesznek és összepöndörödnek. Az első virág megjelenésétől kezdve augusztus közepéig trágyázzuk, hetente egyszer. Ideális az érett szerves trágya kora tavaszi kijuttatása is. A jóltáplált növény a laza talajban a kevesebb, de erős hajtásain nagyobb méretű virágokat fog hozni. A fenti fotókon idősebb tövek láthatók. Helyesen lettek visszavágva, de a ritkítás még hatra van. Elegendő egy ekkora bokornál a hajtások felét meghagyni. Látszik hogy nem minden ág zöldellt ki, a tő túl sűrű. Ekkora töveket már ketté is lehetne osztani.

Hogyan növelhetem a bugás hortenzia virágméretét? Csökkentsd a sűrűségét metszéssel.

Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) metszés: Erős tavaszi metszést igényel rügypattanás előtt. Kb. akkor amikor az aranyvessző, japánbirs, díszcseresznyefa virágzik. A metszéssel fiatalon tartjuk a bokrunkat. Mindig az ezévi hajtásokon nyílik. A tavaszi metszéssel nem csökken a nyári virághozam. Általában a ceruza vastagságú ágak hoznak szép erős virágzatot.

Áprilisban a fagyok elmúltával kidaraboljuk a befelé növő, egymást keresztező, bokrot elsűrűsítő vékony ágakat, a beteg, sérült részeket, valamint a tavalyi elvirágzott ágakat az utolsó rügypár felett elvágjuk. A bugás hortenzia páros rügye felett 1 cm-rel vágunk, nem hagyunk hosszú csapot. Ezzel egyidőben szerves trágyát is juttathatunk ki a tő körül. Megújítjuk a kis ‘tányért’ a tő körül ami biztosítja hogy öntözéskor a víz a gyökerek felé hatol, és nem folyik szét. Nem csak a kertben már régóta elültetett bokrokat kell metszeni, hanem a frissen ültetendőket is. Fent középen látható az eladó növény metszés előtt. Szép hosszú 60 cm-es szárain tavaly nyáron és ősszel virágzott. Lentebb az első fotón már metszés után.

Rügypattanás előtt alakító metszést is végzünk minden hydrangea paniculata fajtán úgy hogy 3-4 erős vázágat hagyunk csak a bőséges virágzásért. Páros felső rügyből hozza majd az akár 60-80 cm- cm hosszú hajtásokat. Itt képződnek a legerősebb virágok. Csak a felső 2-3 rügyemelet virágzó képes. Ezért metszhetők anélkül hogy csökkentenénk a virágzást. Sőt inkább a megfelelő metszéssel még erősebb, nagyobb virágokat fog hozni a bokrunk. Megbízhatóan nyílik minden fajta bugás hortenzia ha így járunk el.

Ültetés: A cserepekben az eladó Pinky Winky fajta hortenzia dús gyökérzete kissé körbefordult. Ültetéskor vágok a gyökerek végéből pár centit, utána széthúzom kifele körkörösen a gyökereket. Így hamarabb begyökeresedik a kerti talajba.

Ha hasznosnak találtad, hasonló tartalmakért kövess a Facebookon !

Nyírással könnyen kézben tartható cserje kezdőknek

Cipruska metszés (Santolina chamaecyparyssus)

Kezdőknek is jó szívvel ajánlom ezt a növényt. Szinte agyonüthetetlen, igénytelen és mégis attraktív kiültetéseket tudsz vele megvalósítani.

60 cm-es magasságra is meg tud nőni, de metszés nélkül ekkorára már csapnivaló a kinézete. Úgy mentheted meg, ha a a nyári virágzás után az egész bokrot körös körül visszavágod kb. a hosszának a háromnegyedére, vagy felére. Első fotó. Ilyenkor friss lágyszárú hajtásokat távolítasz el.

Minden kora tavasszal a fagyok elmúltával erősebb metszést alkalmazz. Fent második és harmadik fotó. Ekkor egészen a megfásodott idősebb 2-3 éves részekig vágd vissza, hogy megtarthassa gömbölyű formáját. Ne sajnáld ilyen drasztikusan ‘megkopasztani’, mert gyorsan helyreáll, sok friss hajtást hoz ismét. Ekkor a magasság harmadára vágjuk. Néhány évente erősebb ifjító metszést végzünk. Az idősebb fásodott szárakat első erős rügypárig vágjuk el. A legjobb időpont március, a fagyok után. Ilyenkor, ahogy melegszik az idő, a növény elkezd hajtani és nem lehet elrontani a metszési magasságot. Már látszik, hogy hol van az a pont, ami alatt már nincsenek fakadó hajtások. Élő rügy alá nem metsszünk, mert bizonytalan hogy alvó rügyről kihajt-e a növény vagy sem.

Lássuk, mi történik ha nem végezzük el a metszést? Ha ezt nem tesszük meg, idővel elfásodnak az ágak, és felkopaszodik. A bokor szétesik, kiritkul. A negyedik fotón olyan bokrok sora, amit évek óta nem vágtak vissza. A tövek kezdenek szétesni. Február végén még rajta vannak az előző évi elszáradt virágok. az ötödik fotón ugyan ez a növénysor a tavalyi évben virágzáskor. Már akkor látni lehetett hogy a bokor kezd szétnyílni, mert nem nyírták meg egyszer sem.

A hatodik utolsó fotón hasonló korú cserjén látszik, hogy nyesik rendszeresen. A bokor tömör, kompakt a virágzás előtt.

Ha tetszett a bejegyzés, hasonló tartalmakért kövess a Facebookon!

YouTube
Instagram