Bugás hortenzia (Hydrangea paniculata) metszés: Erős tavaszi metszést igényel rügypattanás előtt. Kb. akkor amikor az aranyvessző, japánbirs, díszcseresznyefa virágzik. A metszéssel fiatalon tartjuk a bokrunkat. Mindig az ezévi hajtásokon nyílik. A tavaszi metszéssel nem csökken a nyári virághozam. Általában a ceruza vastagságú ágak hoznak szép erős virágzatot.
Áprilisban a fagyok elmúltával kidaraboljuk a befelé növő, egymást keresztező, bokrot elsűrűsítő vékony ágakat, a beteg, sérült részeket, valamint a tavalyi elvirágzott ágakat az utolsó rügypár felett elvágjuk. A bugás hortenzia páros rügye felett 1 cm-rel vágunk, nem hagyunk hosszú csapot. Ezzel egyidőben szerves trágyát is juttathatunk ki a tő körül. Megújítjuk a kis ‘tányért’ a tő körül ami biztosítja hogy öntözéskor a víz a gyökerek felé hatol, és nem folyik szét. Nem csak a kertben már régóta elültetett bokrokat kell metszeni, hanem a frissen ültetendőket is. Fent középen látható az eladó növény metszés előtt. Szép hosszú 60 cm-es szárain tavaly nyáron és ősszel virágzott. Lentebb az első fotón már metszés után.
Rügypattanás előtt alakító metszést is végzünk minden hydrangea paniculata fajtán úgy hogy 3-4 erős vázágat hagyunk csak a bőséges virágzásért. Páros felső rügyből hozza majd az akár 60-80 cm- cm hosszú hajtásokat. Itt képződnek a legerősebb virágok. Csak a felső 2-3 rügyemelet virágzó képes. Ezért metszhetők anélkül hogy csökkentenénk a virágzást. Sőt inkább a megfelelő metszéssel még erősebb, nagyobb virágokat fog hozni a bokrunk. Megbízhatóan nyílik minden fajta bugás hortenzia ha így járunk el.
Ültetés: A cserepekben az eladó Pinky Winky fajta hortenzia dús gyökérzete kissé körbefordult. Ültetéskor vágok a gyökerek végéből pár centit, utána széthúzom kifele körkörösen a gyökereket. Így hamarabb begyökeresedik a kerti talajba.
Ha hasznosnak találtad, hasonló tartalmakért kövess a Facebookon !