A különböző ültetési időpontból fakadóan ugyanazon fajta fák különböző időben hajtanak ki. Amikor egy fát elültetsz, az első prioritása nem a lombfakadás, hanem az, hogy új gyökereket fejlesszen a megváltozott környezethez. A szabadgyökeres fák gyökérrendszere ültetéskor sérül, így az első szezonban a fa „csak” gyökeresedni akar. Ilyenkor a növény késlelteti a rügyfakadást, azokhoz a fákhoz képest mint amik már egy vagy kettő éve lettek ültetve, hogy ne kelljen a leveleken keresztül túl sok vizet párologtatnia, amit még nem tud kellőképp pótolni.
Az 1 éve ültetett fa már átvészelte ezt a stresszt, de még mindig lassabban hajt ki. A 2 éve ültetett fa viszont már megerősödött, jól beállt, nagyobb gyökértömeget fejlesztett, és biztonságosan indulhat a levélzet kihajtása. A levelek kibomlásával a fa párologtatni kezd, amit csak akkor enged meg magának, ha a vízellátás biztosított.
A fiatalabb, frissen ültetett fa még nem tud elég vizet felvenni – ezért késlelteti a hajtások fejlődését.Ne bolygasd feleslegesen a gyökérzónát. Ne áss körülötte, ne ültess közvetlenül mellé más növényt.
Ültettél egy lombos fát, és öntözőrendszer telepítésén gondolkodsz? Esetleg a füves területbe került a fa, ahol szórófejes öntözés működik? Ha igen, érdemes átgondolnod a fa helyét és az öntözési módot, hogy elkerüld a törzs és a kéreg károsodását. A fák egészségének megőrzése érdekében a megfelelő vízkezelés kulcsfontosságú! Ha egy lombhullató fa törzsét folyamatosan víz éri, az több élettani kárt is okozhat, különösen, ha ez hosszú időn keresztül történik, például öntözőrendszer vízpermetének hatására. A védekezés érdekében fontos, hogy a lombhullató fák törzsét ne érje közvetlen öntözővíz, és gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről a talajban.
1. Kéreg károsodása
Ok: A folyamatos nedvesség áztatja a fa kérgét, ami a kéreg sejtjeinek elhalását idézheti elő. Sejtkárosodás a nedvességtől: A fa kérge vízhatlan rétegekkel és sejtszerkezettel védi az alatta lévő élő szöveteket. Ha a kérget tartósan víz éri, a következők történhetnek: Hidratációs stressz: A túlzott nedvesség felpuhítja a sejtfalakat, ami a kéreg mechanikai stabilitásának csökkenéséhez vezet. Anaerob környezet kialakulása: A vízzel telített környezet oxigénhiányt eredményez, amely gátolja a sejtek normális anyagcseréjét és elhalást idéz elő.
Következmény – Mechanikai és biológiai védelem gyengülése
A sérült kéreg nem képes megakadályozni a kórokozók (gombák, baktériumok) behatolását a fába. Ez gyengíti a növény immunitását, és sérülékenyebbé teszi azt a környezeti tényezőkkel és fertőzésekkel szemben. A felpuhult, repedezett kéreg önmagában is szövetpusztuláshoz vezethet, amely akár a szállítószövetek (háncs) károsodását is előidézhet. A nedves kéreg könnyen felpuhul, berepedhet, vagy lehámlik, ami gyengíti a fa természetes védelmét a kórokozókkal szemben.
2. Gombás és bakteriális fertőzések
Ok: A folyamatosan nedves környezet ideális táptalajt jelent számos gomba- és baktériumfaj számára.
A folyamatosan nedves kéreg ideális környezetet biztosít különböző kórokozóknak: A víz és a magas páratartalom serkenti a gombaspórák csírázását. Gyakori példák a kéregfoltosodást okozó fajok, mint a Botryosphaeria vagy Phytophthora. Baktériumok: A nedvesség megkönnyíti a baktériumok, például a Pseudomonas vagy az Erwinia fajok szaporodását és behatolását a kéreg alatti élő szövetekbe.
Következmény – Elváltozások és szövetpusztulás A kórokozók fertőzése kéregfoltosodáshoz, rothadáshoz vagy rákos elváltozásokhoz vezet. Ezek a fertőzések akadályozzák a víz- és tápanyagáramlást a fában, csökkentve a növény vitalitását és növekedését. A fertőzött részek gyakran elhalnak, ami másodlagos kártevők (pl. rovarok) megtelepedését is elősegítheti. Következmény: A fa törzse fertőződik, ami a kéreg alatt lévő élő szövetek károsodását okozza. Gyakoriak a kéregfoltosodást, rothadást vagy rákos elváltozásokat előidéző kórokozók.
3. Hőmérséklet-változás okozta károsodás: A nedvesség hőmérséklet-ingadozások esetén gyorsabban lehűl vagy felmelegszik, ami repedéseket okozhat a kéregben. Az állandó nedves törzs nagyobb hőmérsékleti stresszt okozhat, különösen hideg időben, amikor a víz megfagyhat a kéreg repedéseiben.
4. Kéreg alatti oxigénhiány: A vízzel áztatott kéreg alatti sejtekhez kevesebb oxigén jut, ami szövetpusztulást okoz. A fa szállítórendszere, azaz a háncsrész károsodhat, ami a víz- és tápanyagellátást akadályozza.
Fa gyökérzetének indirekt károsodása: Ha a víz folyamatosan a törzs köré kerül, akkor a talaj túlzottan átnedvesedik. Az oxigénhiányos talajban a gyökerek fulladoznak, ami a gyökérrothadást és a fa vitalitásának csökkenését eredményezheti.
Megelőzés: Az öntözőrendszer szórófejeit úgy kell beállítani, hogy ne érjék a fa törzsét. A fa körüli talajtakaró (például mulcs) segíthet a nedvesség megtartásában anélkül, hogy túlzottan vízzel áztatná a törzset. A fa törzsén keletkező sérüléseket időben fel kell ismerni és kezelni. A tartós vízterhelés tehát mind a kéreg mechanikai, mind biológiai védelmét károsítja
„Színesítsd kerted szolid áron! 🌸 Selyemakác, vérszilva, díszcseresznye, hárs, berkenye – virágozzon fel a környezeted! 🌷”
1000-1500 Ft engedményt kap minden szabadgyökerű fára darabonként aki foglal a fák elvitele előtti időszakban. Nagyobb mennyiség vásárlására egyedi árat adok. 2025. október 30-tól lesznek kizárólag személyes átvétellel elvihetők a fák a faiskola szegedi telephelyéről.
Kansan japán díszcseresznye, vérszilva, selyemadkác, Greenspire kislevelű teahárs, juhar félék, berkenye fajták, páfrányfenyő, kárminpirosvirgú galagonya, vérjuhar, szomorú eperfa és még sok más díszes lobú, szép virágú fa.
Termesztőedényes japanfűz 120 cm-es törzsre oltva cserepesen 12.900 Ft. Készletről azonnal elvihető.
Akció: 3 db együtt: 34.000 Ft ( 4700 Ft megtakarítás)
5 db együtt: 53.000 Ft (11.500 Ft megtakarítás)
Pompás hír azoknak, akik erkéllyel rendelkeznek, mert sekély gyökérzete miatt megfelően fejlődik cserépben is a flamingójuhar ha elegendő vizet adsz neki. Ültesd nagyobb cserépbe ha elvitted tőlem hogy legyen elegendő víztartó képessége a körülötte lévő talajnak. Könnyen kezelhető, kisebb méretben is tartható, elfér apróbb kertekben is. Dekoratív levelei messzebbről nézve megtévesztik mindazokat akik még nem láttak ilyen fát. Mindenki azt kérdezi, hogy milyen fa lehet ez, ami egész nyáron virágzik ?
120 m-es törzsre oltott kivitelben kínáljuk ezt a kis fácskát. Levelei kihajtáskor rózsaszínes-fehéres világos zöldek. Ha árnyékban van a fád, akkor a rózsaszín árnyalatok sajnos jelentéktelenebbek. Ha van lehetőséged ültesd át majd nyugalmi időszakban olyan új helyre ahol a lehető legtöbb napfény éri.
Egyik legszebb kerti díszfa. Talajban nem válogat, csak a száraz fekvést nem tűri. Fény és vízigényes, jó várostűrő.
Mostanában igen népszerű a japánfűz. Olyan mutatós hogy kiszorít sok más régebben nagy számban ültetett díszfát. Ennek az is az egyik oka, hogy pont a tavaszi ültetési szezonban amikor legtöbb vásárló érkezik a faiskolákba, akkor kezdi tarka lombját kibontani.
Mivel ez is fűzfa mint a szomorú barkafa, olyannyira vízkedvelő, hogy jobb ezt is valami vízforrás mellé helyezni. Közel tegyük azokhoz a területekhez ahol gyakran járunk, nehogy megfeledkezzünk róla. Ha van öntözőrendszerünk, akkor ez persze nem gond, akkor a kert egy távolabbi pontján is jól fogja magát érezni.
Mit tehetsz a nyár közepén hogy a japánfüzed intenzív rózsaszínben pompázzon? Ilyenkorra a tavaszi intenzív rózsaszín levél elhalványul a Flamingófüzeken. Jöhet egy gyengébb metszés, formaigazítás. A beavatkozás hatására ismét élénk leveleket fejleszt.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomNem fogadom el