Júdásfa csemete eladó 2 lit. cserepes 100 cm-es 5500 Ft készletről azonnal elvihető.
A júdásfa látványos megjelenése miatt népszerű választás házikertbe, és azért mert nem nő magasra. 5-8 méter, de a kisebb méretben is tarthatjuk mert metszést jól tűri.
Hosszú távra tervezhetünk vele. Akár 50 évig is díszíti kertjeinket. Jól fogja magát érezni itthon egyre melegebb nyarainkon is mert már eleve a meleg, száraz környezetekhez alkalmazkodott. Kedveli a jól vízelvezető talajokat, különösen a meszes vagy enyhén lúgos talajokon érzi jól magát, de tűri a kissé savanyú talajokat is. Legjobban napos helyeken fejlődik, ahol virágzása is látványosabb lesz, de elviseli a félárnyékot is. Alacsony-közepes vízigényű, viszonylag jól bírja a száraz időszakokat. Az első években rendszeres öntözésre van szüksége a gyökérzet megerősödéséhez, de később mérsékelt öntözés mellett is szépen fejlődik.
A júdásfa (Cercis siliquastrum) gyönyörű rózsaszín-lila virágzás március-áprilisban a leglátványosabb, így érdemes olyan növényekkel társítani, amelyek szintén ekkor virágoznak, és színük, formájuk kiegészíti a júdásfát. Magnólia, gyöngyvessző, aranyvessző, díszalmák, kárminpiros virágú galagonya, iszalagok, lilaakác, pünkösdi rózsa.
Az 4-9 fotón a gömb kőris tavasszal közvetlenül rügyfalakadáskor, nyáron a sötétzöld levélzet és októberben, amikor a hideg már beindította a lombszíneződést és rozsadás-vöröses színt kap. Az első három fotón azt a fát láthatod, amit hazaviszel tőlem november elején.
Kis termetű (6-8 m) lapított gömbkoronájú magastörzsre oltott fa. Levelei sötétzöldek, ősszel sárgák. Gazdagon virágzik. Kiváló várostűrő, szűk utcákba, légvezetékek alá is ültethető. Kiváló választás ha kis méretű fát szeretnénk.
Ihletet keresel hogy a kerted szebb legyen? Nem egy életre szóló döntés a faválasztás, de sokáig veled lesz. Ha nincs ötleted hogy mit kellene ültetni a házadhoz, gyere el hozzám, segítek a választásban. Díszfák , mediterrán gyümöcstermők, örökzöld sövények szaktanácsadással. Akár 50-100 éven át a családoddal lehet egy fa vagy sövény, érdemes átgondolni melyik faja rendelkezik az igényeidnek megfelelő tulajdonságokkal. A megfelelő pillanat a kezdéshez nem holnap vagy a jövő héten lesz, hanem most van. Megosztom veled azt a tudást, amire éppen szükséged van, hogy ne hibázd el.
Az alábbi képeken lombhullás után. Láthatjuk szép ágrendszerét. Levél nélküli állapotában is mutatós marad.
A törzsük olyan magas marad, mint amekkora most ( kb. 2-2,2 m). Csak az oltás feletti gömbkorona fog nőni felfele kb 3 m-t. A fák szélessége kb. 3 m, idős korban 4 m lesz. Egyiket sem kell metszeni, a fa magától alakítja ki a szép gömbkoronáját. Végleges magasságuk kb. 4-6 m , a légvezeték alatt elfér.
Te is álmodoztál már pazar virágözönről a kertedben ? A Kanzan japán díszcseresznye kiváló választás lehet akkor, ha a fa alatt szórt fényt, nem pedig mély árnyékot keresel.
Az első, harmadik és a negyedik fotón azt a 8/10-es törzskerületű fát láthatod amit nov. eleje körül hazaviszel tőlem.
Prunus serrulata Kansan – Japán díszcseresznye
A Royal Burgundy fajta csak annyiban különbözik a Kansantól, hogy a levele nem zöld hanem feketésbordó. Virág színe, növekedés, igények, fa alakja teljesen egyforma. 6 m magas sorfa, telt rózsaszín virágai áprilisban nyílnak. Gyors növésű. Ágai tölcsérszerűen felfelé állók. Fantasztikus látvány a virágzó fa. Bőséges virágzása után termést nem érlel, nem „szemetelő” fajta. Levelei ősszel narancspiros árnyalatúak. Betegségekre nem fogékony. A pangó vizes területeket nem kedveli. Öntözést fiatalon az első években igényel, utána az átlagos csapadékmennyiség elég lehet a számára akként, hogy a legnagyobb nyári hőségben július-augusztusban pár alkalommal töltsük fel a gyökerei körül a talajt vízzel. Szélesebb utcák fásításra, parkok árnyékot adó fának magányosan vagy csoportosan ültethetjük. Ideális környezet a számára ott van, ahol rendszeres öntözés biztosítható
A ‘Kanzan’ gyönyörű, rózsaszín virágaival látványosan feldobja a kertet, így nemcsak árnyékot ad, hanem különleges esztétikai értéket is nyújt. Ez különösen előnyös lehet, ha a kert aljnövényzetét is életben szeretnéd tartani. Ültethetsz alá pl. Annabelle cserjés hortenziát vagy bugás hortenziákat.
A ‘Kanzan’ nem nő túl magasra és nem terjeszkedik agresszíven, így remekül illeszkedik kisebb terekbe is, ahol elegendő árnyékra van szükség, de nem cél a teljesen lefedett, sűrű árnyék.
Ősszel levelei csodás narancsos-vöröses árnyalatot öltenek, így a fa a kert igazi ékessége lehet lombhullás előtt is.
Ültesd el a Kansan díszcseresznyét most novemberben, és hozd el a tavasz varázsát a kertedbe!
Méret 5 év múlva: 4-5 méter magas és 2-3 méter széles. Méret 10 év múlva: 4-7 méter magas és 3-4 méter széles. Méret 20 év múlva: 6-8 méter magas és 5-6 méter széles.
Ön is ismeri? Szinte biztos hogy jól ismeri, csak esetleg a neve, az nincs meg. Sokszor találkozott már vele. Ez volt az a rózsaszín szépség amire rácsodálkozott hogy milyen elképesztő virágzásban van. Ezek azok a káprázatos kerek koronájú tünemények amiknél befékezett és visszatolatott hogy egy fotó kedvéért. A virágzó díszfa amiről ősszel elhatározta hogy ültet otthonra. Megtetszett az ismerősei kertjében. Hozta a fényképet, hogy ilyen fát venne. Amiért túl későn érkezett kertészetbe tavasszal. Mások vitték el tegnap az utolsót. A elbeszélés ismerős? A sztori rólam (is) szólt.
Miért ennyire gyakori a vérszilva fa vásárlás? Olcsón beszerezhető a kertészetben, passzol rengeteg helyre. Nem lesz túl nagy, villanyvezeték alatt elfér. Ideális díszfa kertbe. Kis méretű díszfa, mégis ad egy kis árnyékot. Viszonylag szárazságtűrő, szinte mindenhol megállja a helyét, mindent kibír. Élénk bordó levélzet virágzás után. Nem különleges díszfa, de csinos kompakt kinézet, szinte szabályos gömb formájú a verszilva fa. Ha akarja akkor könnyedén metszhet belőlük bordó levelű gömb díszfákat. Fatalon párszor pár éven át megnyesi a koronáját. Kb. 1,8 – 2,2 m-es törzset hagy, fölötte vág mindig.
A fotókon láthat hogy egészen erős visszametszés után is dúsan kihajt. Nem ár neki a metszés. Újból kihozza kerek koronaformáját. Ültetési távolság kb. 5 m. Kettő vagy három fa elegendő egy ház elé. Hosszú életű.
Prunus cerasifera Nigra – Vörös levelű vérszilva dísszilva faPrunus cerasifera Nigra – Vörös levelű vérszilva dísszilva faPrunus cerasifera Nigra – Vörös levelű vérszilva dísszilva fa
Nagyon hosszan tartó száraz periódusokat öntözés nélkül nem tud elviselni, de időszakos szárazságokat kibír. Kedvező élőhelyi adottság a számra ha a talaj jó vízáteresztő képességű, és öntözésről lehet gondoskodni. Mérsékelt szárazságtűréssel rendelkezik, hosszú hőhullámokat nem viseli jól öntözés nélkül.
Prunus cerasifera ‘Nigra’: Közepesen hosszú életű, általában 50-70 évig él.
Mérsékelt növekedési sebességű, valamivel gyorsabb, mint a ‘Kanzan’ cseresznye. Méret 5 év múlva: Kb 4-5 méter magas és 2,5-3,5 méter széles.Méret 10 év múlva: 5-7 méter magas és 4-5 méter széles. Méret 20 év múlva: 7-10 méter magas és 5-6 méter széles. Közepes méretű korona, mely elég árnyékot biztosít, bár lombja sűrűsége kevésbé zárt, így nem kínál teljes árnyékot. Szórt árnyékában jól fogják érezni magukat pl a bugás és a cserjés hortenziák.
Termesztőedényes japanfűz 120 cm-es törzsre oltva cserepesen 12.900 Ft. Készletről azonnal elvihető.
Pompás hír azoknak, akik erkéllyel rendelkeznek, mert sekély gyökérzete miatt megfeelően fejlődik cserépben is a flamingójuhar ha elegendő vizet adsz neki. Ültesd nagyobb cserépbe ha elvitted tőlem hogy legyen elegendő víztartó képessége a körülötte lévő talajnak. Könnyen kezelhető, kisebb méretben is tartható, elfér apróbb kertekben is. Dekoratív levelei messzebbről nézve megtévesztik mindazokat akik még nem láttak ilyen fát. Mindenki azt kérdezi, hogy milyen fa lehet ez, ami egész nyáron virágzik ?
120 m-es törzsre oltott kivitelben kínáljuk ezt a kis fácskát. Levelei kihajtáskor rózsaszínes-fehéres világos zöldek. Ha árnyékban van a fád, akkor a rózsaszín árnyalatok sajnos jelentéktelenebbek. Ha van lehetőséged ültesd át majd nyugalmi időszakban olyan új helyre ahol a lehető legtöbb napfény éri.
Egyik legszebb kerti díszfa. Talajban nem válogat, csak a száraz fekvést nem tűri. Fény és vízigényes, jó várostűrő.
Mostanában igen népszerű a japánfűz. Olyan mutatós hogy kiszorít sok más régebben nagy számban ültetett díszfát. Ennek az is az egyik oka, hogy pont a tavaszi ültetési szezonban amikor legtöbb vásárló érkezik a faiskolákba, akkor kezdi tarka lombját kibontani.
Mivel ez is fűzfa mint a szomorú barkafa, olyannyira vízkedvelő, hogy jobb ezt is valami vízforrás mellé helyezni. Közel tegyük azokhoz a területekhez ahol gyakran járunk, nehogy megfeledkezzünk róla. Ha van öntözőrendszerünk, akkor ez persze nem gond, akkor a kert egy távolabbi pontján is jól fogja magát érezni.
Mit tehetsz a nyár közepén hogy a japánfüzed intenzív rózsaszínben pompázzon? Ilyenkorra a tavaszi intenzív rózsaszín levél elhalványul a Flamingófüzeken. Jöhet egy gyengébb metszés, formaigazítás. A beavatkozás hatására ismét élénk leveleket fejleszt.
Építkezés utáni rossz talajod van és közművezeték fölé sekély termőrétegbe kerülne az árnyékot adó fád? Válaszd a selyemakácfát. A gyökerei a talajfelszín közelében helyezkednek el, és szinte bármilyen talajon megél. Gyorsan növő, közepes méretű díszfa, nyáron hosszan virágzik.
Napos helyet szeret, mérsékelten száraz talajt kedvel. Nyáron sokáig hozza rózsaszín virágait egyike a legszebb virágos fáknak.
Albizia julibrissima – Perzsa selyemakác díszfa eladó AbéliáskertAlbizia julibrissima – Perzsa selyemakác díszfa eladó AbéliáskertAlbizia julibrissima – Perzsa selyemakác díszfa eladó Abéliáskert
Ennek a fának az idősebb példányai probléma nélkül akár mínusz 16 Celsius fokot is elviselnek. Leveli esténként összecsukódnak. Nyár közepén virágzik. Forró, jól megvilágított helyre, általános kerti földbe ültessük kínai selyemakácot. Nyáron egyenletesen biztosítsunk számára nedvességet, július végéig tápoldatozzuk. Az oldalhajtásokat távolítsuk el, hogy szép koronája legyen.
Kártevők, betegségek: Fő ellensége a levélbolha. Felszívódó vagy kontakt rovarölő szerrel védekezhetünk. A nyáron sárgán lehulló levelek valamilyen kártevő jelenlétére utalnak.
Albizia julibrissima – Perzsa selyemakác díszfa eladó AbéliáskertAlbizia julibrissima – Perzsa selyemakác díszfa eladó AbéliáskertAlbizia julibrissima – Perzsa selyemakác díszfa eladó Abéliáskert
A perzsa selyemakác (Albizia julibrissin) mérsékelten szárazságtűrő fa, amely jól alkalmazkodik a meleg, aszályos körülményekhez. Ennek köszönhetően gyakran ültetik szárazabb éghajlaton is, ahol a nyarak hosszúak és melegek. Erős és mélyre hatoló gyökérzete van, amely képes nedvességet felvenni a talaj mélyebb rétegeiből, ezáltal javítva a szárazságtűrését. A selyemakác viszonylag jól tűri a hosszan tartó szárazságot, de fejlődéséhez időszakos öntözést igényel, különösen, ha extrém szárazság és hosszan tartó hőség uralkodik. A rendszeres öntözéssel szebb, egészségesebb lombot és virágzatot produkál.
Az Albizia julibrissin tehát egy remek választás lehet száraz, meleg éghajlatra, de fiatal korában érdemes rendszeresen öntözni, hogy gyökérzete megerősödjön és ellenállóvá váljon az aszályos időszakokkal szemben.
Ha napelemes házadhoz keresel kisebb díszfát ami nem fog magasra nőni, akkor ajánlom a látványos kárminpiros virágú galagonyafát.
Crataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággalCrataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággal
Kisebb kertbe, akár utcafrontra légvezeték alá is telepíthető. 5-7 m magas. Kiváló várostűrő, meszes talajon is jól fejlődik. Talajjal szemben nem igényes, bármilyen átlagos kerti talajba, napra ültethetjük. Hosszú életű, szárazságtűrő. Májusi virágzása és őszi piros bogyótermése pazar látványt biztosít családodnak minden évben. Fészkelőhelyet és a virágából képződő piros termések révén élelmet biztosítassz a madaraknak. Levelei ősszel gyakran beszíneződnek vörösesre.
Crataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággal Crataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággal Crataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággal
A piros virágú galagonya érzékeny a tűzelhalásra, ellene ugyanúgy baktériumölő szerek kipermetezésével védekezni kell tavasszal, mint az almafáknál.
A fák nagyon sokáig veled élnek. Ha elültetsz párat, azzal nem csak saját magadnak hanem a következő nemzedék kellemesebb, élhetőbb környezetéért is teszel. A fák oxigént termelnek, éjjel szén-dioxidot dolgoznak fel. Kicsi a kerted, de mégis szeretnél a nyári kánikulában lombos fáid alatt hűsölni mert nem akarsz folyton strandra járni? Tudod-e hogy miért kellemesebb a fák alatt mint a teraszon? A levelek nem csak árnyékolnak, hanem vízpárát bocsájtanak ki és ez csökkenti a levegő hőmérsékletét. A fa környékén az eltérő hőmérséklet miatt légmozgás mozgás alakul ki. Kis kertbe több kis növésű fát is elültethetsz és javítod vele a környzeted mikroklímáját.
Crataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággal Crataegus x media ’Paul’s Scarlet’ – Galagonya fa piros virággal
Nem csak a lakóházak, de még a zöldterületek is hűvösebbek ha fákat ültetsz. Az ingatlanod értékét is megnövelhetik hisz kellemesebb, esztétikusabb környezetet teremtenek. Csatlakozz a fatelepítők csoportjához! Gyere el hozzám és segítek a neked megfelelő lomos fa kiválasztásában.
Miért érdemes a hársfát ültetned? A kapubejáród hoz ültetve árnyékot ad az autódra. Ágrendszere jó széltűrő. Nyugodtan parkolhatsz alatta, mert szélkárokban kevésbé érintett.
Rendkívüli hosszú élete során megvédi a házadban élőket a tőző napsütéstől. A nap melegéből sokat felfognak, az emeleti ablakokra, tetőre is adnak majd árnyékot. Hűti a házad és a kerted ahogy a levelein keresztül vizet párologtat. Kevesebbet kell használnod a klímaberendezést, javítják a környezet mikroklímáját. A nagy lombú fák több fokkal is hűthetik a lakótér belső hőmérsékletét.
Hogyan fokozhatod a fák hűtő hatását?Több nagy lombú fát telepítessz és öntözöd, hogy fokozd a párolgást.
Tilia cordata ‘Greenspire’ – Kislevelű hárs orvosi teahars sorfaTilia cordata ‘Greenspire’ – Kislevelű hárs orvosi teahars utcai sorfaTilia cordata ‘Greenspire’ – Kislevelű hárs orvosi teahars parkfa
10-15-20 m magas fa lesz. (Attól függ hogy mennyi évben gondolkodunk. ) A hársak több száz évig is élnek. 260 éves a Széchenyi kastélytól induló kis és nagylevelű hársfajták alkotta nagycenki hársfasor.
Jól fogja érezni magát nálad is. A kislevelű hárs (teahárs, vagy orvosi hárs) őshonos, 2000 éve megtalálható a Kárpát medencében. Bírja a téli hidegeket és a meleg nyarakat. Sziklás, törmelékes területen is megél. Sorfának telrpítve érdemes 6-8 m-es telepítési távolságot tartani.
Zöld levelei ősszel aranysárgára színeződnek. Koronája szabályos, széles kúp alakú, sötétebb levelű. A városi klímát jobban tűri mint az alapfaj, viszonylag gyors növekedésű, meszes talajra kiváló választás. Tilia cordata ‘Greenspire‘ kislevelű hárs.: Nagyon jól alkalmazkodik a városi környezethez, bírja a különböző talajokat, beleértve a meszes, agyagos és tömörített talajokat is. Nagyon jól bírja a szennyezett városi levegőt. Mérsékelt öntözést igényel, és nagy előnye hogy félárnyékos helyekre is ültethető. Sűrű, nyesést, formára alakítást jól tűrő ágrendszerrel rendelkezik. Jó megújuló képességű, hamar kiheveri a metszést. Nagyobb szabad füves területre, parkokba ültetjük. Járda közelébe nem ajánlom mert talajfelszín közelébe futó gyökerei megemelhetik a burkolatot. A járdaszegélytől legalább 1,5 m-es távolság tartásával ajánlott elhelyezni.
Júniusban pazar illatfelhőben lehet része mindazoknak akik ezt a fajtát választják. Pár nappal a virágok kinyílása után szedjünk róla virágot. Ekkor tartalmazzák a legtöbb hatóanyagot. Az orvosi hárs virága a legjobb teaalapanyag. Forrázatot készíthetsz megfázás kezelésére. Erősíti a szervezet védekező képességét. Ha zöldséget vagy gyümölcsöt is termelsz a kertedben, akkor ültess beporzóbarát kislevelű hársat. Ha becsalogasd a beporzó rovarokat, gazdagabb termésed lesz.
Az akác mellett a hárs a legjobb méhlegelő. A hársméz nyugtató hatású. Meghűléskor, emésztési zavarokra, álmatlanság ellen jó. Nyugtató hatása is van.
Tilia cordata ‘Greenspire’ – Kislevelű hárs orvosi teahars diszfa ház elé
Összehasonlítás: Leggyorsabb növekedésű és leghamarabb árnyékot adó fa a három népszerű fa közül a Tilia cordata ‘Greenspire’ hárs. Már 5 éven belül jelentős árnyékot biztosíthat. Mérsékelt növekedésű és közepes árnyék: Prunus cerasifera ‘Nigra’ (vérszilva) Lassabb növekedésű és kisebb árnyék: Prunus serrulata ‘Kanzan’ ( japán díszcseresznye). Tilia cordata ‘Greenspire’ kislevelű hárs növekedési üteme: Gyors, különösen fiatal korában, amely hamar jelentős árnyékot biztosít. Méret 5 év múlva: 4-6 méter magas és 3-4 méter széles. Méret 10 év múlva: 8-10 méter magas és 6-8 méter széles. Méret 20 év múlva: 12-15 méter magas és 8-10 méter széles. Ha a cél az, hogy a ház elé ültetett fa minél hamarabb árnyékot adjon, akkor a Tilia cordata ‘Greenspire’ kislevelű hárs a legjobb választás. Leghosszabb életű: Tilia cordata ‘Greenspire’
Legkevesebb kártevőprobléma: Tilia cordata ‘Greenspire’ hárs a három fa közül.
Legjobb talaj- és városi szennyezéstűrés: Tilia cordata ‘Greenspire’ hárs a három fa közül.
Legjobb szárazságtűrés és hőtűrés:Tilia cordata ‘Greenspire’ hárs a három fa közül.
Tilia cordata ‘Greenspire’ kislevelű hárs viszonylag ellenálló, de hajlamos lehet levéltetvekre és néha gombás betegségekre. Összességében kevés komoly kártevő problémája van. Leghosszabb életű a három közül. Akár több száz évig is élhet, ha megfelelő körülmények között van.
Parrotia persica – Perzsa varázsfa (Tűzmadárfa)Parrotia persica – Perzsa varázsfa (Tűzmadárfa)Parrotia persica – Perzsa varázsfa (Tűzmadárfa)
Szenzációs fa, csak kevesen ismerik. Sajnos ritkán találkozni vele az utcán, parkokban. Méltatlanul mellőzött, pedig tartási körülményekre igénytelen, szárazságtűrő, karakteres alakú. Nem kell vele sokat foglalkozni mégis rendkívül mutatós. Akár egy előkertben is elfér. Nem túl nagy fa, inkább bokorfa. Kezdetben bokor, idővel kisebb fa. Idősebb példányaival arborétumokban találkozhatunk. A Tiszakürti Arborétumban több 10 m-es egyedeit is megcsodálhatjuk az október végi lombszíneződéskor.
PerzsafaPerzsafaPerzsafa
Év közben zöld. De milyen Zöld? Nagyon szép jellegzetes levelei és csak erre a fára jellemző ágrendszere van. Aki látott már ilyen bokorfát már egészen messziről felismeri. Egyike az legcsodálatosabb őszi lombot adó fajtáknak. Nem tudom hogy miért nem népesítette be még a kerteket. Kiszorítják a most oly divatos gömbkoronájú fák, mert azok elférnek a villanyvezetékek alatt is. A Perzsafa gyengébb növekedési eréllyel rendelkezik. Ha fiatalabb korban pár alkalommal nyugalmi időszakban megkurtítjuk a fő felfelé törő ágakat, akkor sok éven át a felsővezetékek alatt tudjuk tartani. Ezt tette az utolsó fotón látható fa gazdája is Baktóban.
A képek mind Szegeden készültek, 2022 novemberében. A gyönyörű őszi pillanatokat szerencsésen el tudtam kapni több fánál is, a város különböző pontjain. A rövidebb nappalok és a hidegebb éjszakák beállnak és szárazabb is az évszak, akkor varázslatosan ragyogó vörös színre váltanak a levelek. De miért is van ez így? Őszre kevesebb a napfény, gátolva van a fotoszintézis, és kevesebb klorofill termelődik. A levelekben elfogy a klorofill és meglátjuk az egyéb színanyagokat. A levelekben az antocián pigmentek miatt lesz vörös a levél. Ez nincs mindig benne a levelekben, csak késő nyártól, amikor a cukrok a levélben maradnak lombhullás előtt. Ha sok cukort tartalmaznak a levelek, annál élénkebb vöröslő a levélzet.
Miért halmozódnak fel a cukrok a levélben? A csökkenő napi hőmérséklet miatt kialakul egy olyan sejtréteg, ami miatt a tápanyagok nem tudnak a törzs irányába eljutni, a cukrok a levélben maradnak, felszaporodnak. Ezek a fehérjékkel együtt antocianidokat hoznak létre. Minél több antocián van a levélben, annál élénkebb lesz a szín.
Még egy tipp: Ne ültessük szélvédett helyre. Kitett, huzatos hideg széljárta fekvés a legjobb. Ez saját megfigyelés. A sűrűbb beépítettségű belvárosi kertek védettebbek, melegebbek. A hideghatás nem éri a perzsafát olyan intenzíven mint egy városszéli utcában. Ha a hely kevésbé körbeépített, nyíltabb, akkor a színek élének. Az én perzsafáimnál sokkal intenzívebb, élénkebb, mélyebb színekben pompáztak a város hidegebb, külső területin élő fajtásak levelei.
PerzsafaPerzsafaPerzsafa
A perzsafa napos vagy félárnyékos elhelyezést kedvel, és jól teljesít jó vízelvezető képességű, közepesen termékeny talajban. Ültessük el a fát legalább 4 méterre más növényektől, hogy megfelelő helyet kapjon a növekedéshez és a kifejlődéshez.
A perzsafa az ősz egyik leglenyűgözőbb látványát nyújtja, ahogy levelei vörösesre váltanak, festői színeivel magával ragadó látvány lesz a kertedben. A perzsafa kevés gondozást igényel, és ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben, így könnyedén gondozhatod, és hosszú éveken át gyönyörködhetsz benne kertedben. Ne habozz, látogass el hozzám, és válaszd ki saját perzsafádat, hogy varázslatos színeivel és egyedi megjelenésével fűszerezd meg a kertedet!
PerzsafaPerzsafaPerzsafa
Viszonylag lassan növekvő fa, ezért ideális választás kis és közepes méretű kertekbe is, ahol hosszú távon dekoratív elemmé válik.
A perzsafa, vagy Parrotia persica, hosszú életű, akár 100-150 évig is élhet, ha optimális környezetben növekszik. Íme néhány fontos szempont a termesztéséhez:
Talajigény: A perzsafa a humuszban gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedveli, enyhén savas vagy semleges talajban érzi magát a legjobban. Jól fejlődik agyagos és vályogos talajokon, de a túl meszes talajt kevésbé tolerálja.
Fényigény: Szereti a napos vagy félárnyékos helyeket. Teljes napfényben szebb és intenzívebb lombszínt mutat ősszel, míg félárnyékban is jól érzi magát, de színei visszafogottabbak lehetnek.
Szárazságtűrés: Mérsékelt szárazságtűrő, főleg akkor, ha már kialakult gyökérzettel rendelkezik. Hosszabb szárazságok idején azonban öntözés szükséges, különösen fiatal korban. Száraz és meleg helyeken kevésbé díszes, mivel lombja könnyebben száradhat.
Gyökérzet: Inkább felületi, oldalirányban terjedő gyökérrendszere van, amely lehetővé teszi, hogy a talaj felsőbb rétegeiből vegye fel a vizet és a tápanyagokat, de idősebb korban mélyebb gyökérágai is kialakulhatnak.
A lombos fák mérsékelt égövön azért hullatják le a leveleiket ősszel, hogy felkészüljenek a télre és túléljék a hideg időszakot. Ennek a jelenségnek több élettani oka van:
Vízveszteség elkerülése: Télen a talaj gyakran fagyott, és a gyökerek nem tudnak elegendő vizet felszívni. A levelek viszont párologtatnak, ezért a lombhullás révén a fa csökkenti a párologtató felületet, elkerülve a kiszáradást.
Energia- és tápanyagmegőrzés: A fák visszahúzzák a tápanyagokat a levelekből az ágakba és a törzsbe, hogy elraktározzák őket a következő tavaszra. A klorofill lebomlása révén a zöld szín eltűnik, helyette megjelennek a sárga, narancs, piros színek. A fák így energiát spórolnak a következő növekedési időszakra.
Védelem a fizikai károktól: A levelek megtartása télen azt is jelentené, hogy a hó és jég nagyobb súlyt helyezne a fa ágaira, ami törésekhez és károsodáshoz vezethet. A lombhullással a fák elkerülik ezeket a mechanikai sérüléseket.
Ez a lombhullatás egy jól bevált alkalmazkodás a mérsékelt égöv évszakos változásaihoz, amely segíti a fák hosszú távú fennmaradását ebben a klímában.
Ültettél egy lombos fát, és öntözőrendszer telepítésén gondolkodsz? Esetleg a füves területbe került a fa, ahol szórófejes öntözés működik? Ha igen, érdemes átgondolnod a fa helyét és az öntözési módot, hogy elkerüld a törzs és a kéreg károsodását. A fák egészségének megőrzése érdekében a megfelelő vízkezelés kulcsfontosságú! Ha egy lombhullató fa törzsét folyamatosan víz éri, az több élettani kárt is okozhat, különösen, ha ez hosszú időn keresztül történik, például öntözőrendszer vízpermetének hatására. A védekezés érdekében fontos, hogy a lombhullató fák törzsét ne érje közvetlen öntözővíz, és gondoskodjunk a megfelelő vízelvezetésről a talajban.
1. Kéreg károsodása
Ok: A folyamatos nedvesség áztatja a fa kérgét, ami a kéreg sejtjeinek elhalását idézheti elő. Sejtkárosodás a nedvességtől: A fa kérge vízhatlan rétegekkel és sejtszerkezettel védi az alatta lévő élő szöveteket. Ha a kérget tartósan víz éri, a következők történhetnek: Hidratációs stressz: A túlzott nedvesség felpuhítja a sejtfalakat, ami a kéreg mechanikai stabilitásának csökkenéséhez vezet. Anaerob környezet kialakulása: A vízzel telített környezet oxigénhiányt eredményez, amely gátolja a sejtek normális anyagcseréjét és elhalást idéz elő.
Következmény – Mechanikai és biológiai védelem gyengülése
A sérült kéreg nem képes megakadályozni a kórokozók (gombák, baktériumok) behatolását a fába. Ez gyengíti a növény immunitását, és sérülékenyebbé teszi azt a környezeti tényezőkkel és fertőzésekkel szemben. A felpuhult, repedezett kéreg önmagában is szövetpusztuláshoz vezethet, amely akár a szállítószövetek (háncs) károsodását is előidézhet. A nedves kéreg könnyen felpuhul, berepedhet, vagy lehámlik, ami gyengíti a fa természetes védelmét a kórokozókkal szemben.
2. Gombás és bakteriális fertőzések
Ok: A folyamatosan nedves környezet ideális táptalajt jelent számos gomba- és baktériumfaj számára.
A folyamatosan nedves kéreg ideális környezetet biztosít különböző kórokozóknak: A víz és a magas páratartalom serkenti a gombaspórák csírázását. Gyakori példák a kéregfoltosodást okozó fajok, mint a Botryosphaeria vagy Phytophthora. Baktériumok: A nedvesség megkönnyíti a baktériumok, például a Pseudomonas vagy az Erwinia fajok szaporodását és behatolását a kéreg alatti élő szövetekbe.
Következmény – Elváltozások és szövetpusztulás A kórokozók fertőzése kéregfoltosodáshoz, rothadáshoz vagy rákos elváltozásokhoz vezet. Ezek a fertőzések akadályozzák a víz- és tápanyagáramlást a fában, csökkentve a növény vitalitását és növekedését. A fertőzött részek gyakran elhalnak, ami másodlagos kártevők (pl. rovarok) megtelepedését is elősegítheti. Következmény: A fa törzse fertőződik, ami a kéreg alatt lévő élő szövetek károsodását okozza. Gyakoriak a kéregfoltosodást, rothadást vagy rákos elváltozásokat előidéző kórokozók.
3. Hőmérséklet-változás okozta károsodás: A nedvesség hőmérséklet-ingadozások esetén gyorsabban lehűl vagy felmelegszik, ami repedéseket okozhat a kéregben. Az állandó nedves törzs nagyobb hőmérsékleti stresszt okozhat, különösen hideg időben, amikor a víz megfagyhat a kéreg repedéseiben.
4. Kéreg alatti oxigénhiány: A vízzel áztatott kéreg alatti sejtekhez kevesebb oxigén jut, ami szövetpusztulást okoz. A fa szállítórendszere, azaz a háncsrész károsodhat, ami a víz- és tápanyagellátást akadályozza.
Fa gyökérzetének indirekt károsodása: Ha a víz folyamatosan a törzs köré kerül, akkor a talaj túlzottan átnedvesedik. Az oxigénhiányos talajban a gyökerek fulladoznak, ami a gyökérrothadást és a fa vitalitásának csökkenését eredményezheti.
Megelőzés: Az öntözőrendszer szórófejeit úgy kell beállítani, hogy ne érjék a fa törzsét. A fa körüli talajtakaró (például mulcs) segíthet a nedvesség megtartásában anélkül, hogy túlzottan vízzel áztatná a törzset. A fa törzsén keletkező sérüléseket időben fel kell ismerni és kezelni. A tartós vízterhelés tehát mind a kéreg mechanikai, mind biológiai védelmét károsítja
Forró éghajlatot tűri, alacsony vízigényű, könnyen gondozható, dekoratív megjelenésű. Metszésével tetszés szerint alakítható, és nem kell sokat bajlódni vele, mégis különleges látványt nyújt. Az itt kínált magoncok fiatalkori leveleiket kb. 4 éven át megtartják, később alakul ki az időskori levél. Az első években téli védelemben részesítjük, egyéb tartási körülményekre igénytelen , szívós fajta. Melegkedvelő, fényigényes. Több idős példányával találkoztam itthoni kertekben. Kb. -28 fokig bírják az idősebb kiültetett példányok. Betegségek ritkán támadják meg. Akár 100 évig is él.
Pinus pinea – Európai mandulafenyő pinea fenyoPinus pinea – Európai mandulafenyő pinea fenyoPinus pinea – Európai mandulafenyő pinea fenyo
Amikor a magvetett fiatal ültetésű csemete a három méteres magasságot eléri, az alsó ágakat a törzsről eltávolíthatjuk, kezdjük kialakítani az először gömbölyded koronát. Idős korára laposan elterülő ernyőszerű alakot vesz fel. Nem kell a koronát nekünk metszéssel gömbölyűre formázni, saját magától kialakítja azt a fa. Csak azt a magasságot kell meghatározni hogy honnan induljon a lomb. Lehet alacsony törzs 1-2 m-en, lehet magasabban is. Mi döntjük el hogy mekkora fát akarunk látni, és addig a pontig ‘kopasztjuk’ fel az oldalágakat. A fa ilyenkor karós támaszt fog igényelni, mert a stabilitásából veszít. Amíg a törzse nem vastagszik meg annyira hogy biztonsággal tartsa egy erősebb szélben is a fent kifejlődő egyre terebélyesedő koronát, addig kell az erős oldaltámasz. A pinea fenyő termése ehető, magas tápértékű. A tavasz végi virágai hím vagy nő ivarúak, mindkét nem ugyanazon a fán, külön-külön tobozbokban. A szél beporozza. A növény nem öntermékeny,
Tehát akik a mandulára emlékeztető ízű finom nassolnivaló termést is élvezni szeretnék, azoknak ajánlott több piena fenyőt elhelyezni a kertben a biztosabb terméskötődés elérésére. Az első termésekre a telepítés után több mint 10 évet kell várni.
Meszes talajon is megél, a nedves agyagos talaj nem kedvez számára, a laza szárazabb homokos termőhely ideális a telepítésére. A közepesen agyagos talajokra még telepíthető. A jó vízelvezetésű talajt kedveli. Tápanyagszegény talajban is megél. Megfelelő pH: enyhén savas, semleges és bázikus (enyhén lúgos) talajok. Igyekezzünk a végleges helyre telepíteni a megvásárolt edényes növényt, mert utána rosszul tűri a földből kiásást, új helyre telepítést.
Az évi 600 mm csapadékmennyiség ideális. Ajánlott tőtávolság 8 m ha sok évben gondolkodunk. Ha ültetünk a kertünkbe pár keskeny Toszkán ciprust is, igazi mediterrán hangulatot hozhatunk létre. A hatást fokozhatjuk lomblevelű örökzöldek és délebbről származó gyümölcstermő fák (Magnolia grandiflora- Örökzöld liliomfa, babérmeggy fajták, gránátalma, jujuba, datolyaszilvafa, levendula) telepítésével.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomNem fogadom el