Ficus carica ‘Dalmát’ – Közönséges füge

Termő füge cserépben 40/60 cm 3500 Ft

A Dalmát füge a közönséges (más néven adiriai) füge típusokhoz tartozik. Nem kell beporozni ahhoz, hogy gyümölcsöt hozzanak. A virágok húsos fügévé alakulnak beporzás (megtermékenyítés) nélkül, a gyümölcsök partenokarpkusan fejlődnek. A virág női ivarszervekkel rendelkezik csak.

A Dalmát füge külseje zöldessárga, a termés hosszúkás, hengeres, belseje piros! Mézédes, bőtermő, prémium minőségű füge! Könnyen termeszthető gyümölcs igazi ínyenc gyönyörűség. Nem érdemes kihagynia a kertből. Ne éljen ilyen édes kellemes élvezetes gyümölcs nélkül. A friss füge élvezetéhez saját magának kell termelnie, mivel ez a gyümölcs nem szállítható, és csak pár napig tárolható. A gyümölcs nagy, körte alakú (legfeljebb 150–180 g), halványzöld vagy sárga, rózsaszínű húsú, íze édes, enyhe savasságú.

A fügefajta a dalmát tengerparton, Horvátországban található Lesina (Hvar) szigetén honos. Kétszer termő fajta. Kisebb termetű a fa, (2-3 m magas) lassú vagy közepes növekedési eréllyel. Kisebb kertekbe ideális. Espalier fa kialakításra alkalmas, cserepes tartásra is megfelelő. Hosszúkás a gyümölcs, nagyon édes. Az első termés július-augusztusban nagyon nagy 120 -150 gr súlyú bogyókkal. Második betakarítás szeptember vége felé történik 100 -120 gramm súlyú bogyókkal, nagyon édesen, kiváló ízzel. A gyümölcsök kiválóak frissen, akár szárítva. Zselék és lekvárok készítésére használják. Az egyik legellenállóbb fajta a téli hideg időjárásnak. Olyan területekre is alkalmas, ahol a hőmérséklet -15 fok alá esik. Kiválóan ellenáll a nedvességnek és az esőnek, a gyümölcs minősége nem csökken.

A füge amellett hogy finom gyümölcsöt ad, dekoratív díszfa is. Gyerekkoromban az iskola mellett volt egy kert. A kertben egyetlen fa. Semmihez sem hasonlítható szokatlan szépség fürdőzött teljes napfényben. A drótkerítésen át figyeltük minden nap a fát ahogy csoportba verődve gyalogoltunk a suliba. Felnőttként tudtam csak meg, hogy egy idős télálló fügefa élt abban a kertben oly sok éven át. Igazi vastag világosszürke egyenes törzzsel, és hatalmas közel kerek koronával. Azóta természetesen sok szép fűge bokor és fa került elém. Ajánlom mindenkinek a telepítésüket. Igazán nem igényelnek sok törődést.

Növények fagytűrése nem attól az abszolút értéktől függ amit az  USDA zona besorolás megad. A begyökeresedettségüktől, a nedvességtartalmuktól a fagy beálltakor,  a hideg idő hosszától. A fügék -16 Celsius fok körüli téli hideget viselnek el.

Tavasszal a fagyok utáni metszés szellőssé teszi a korona belsejét, ami a terméséréshez szükséges benapozottságot biztosítja. Az idős, esetleg elfagyott, törött, vékony, keresztező ágat tőből eltávolítjuk . Ezzel friss hajtásoknak adunk helyet, segítjük a nyitott középpont megőrzését. A korona belsejében nagyon erőteljesen felfelé törő gyökérszívók kivágása ajánlott (ezek úgysem kapnak elég napfényt és általában nem hoznak sok fügét). A fügét tél végén kell metszeni mielőtt a nyugalmi állapot megszakadna. A régi és terméketlen ágak visszametszése vagy bármilyen nagy vágás télen történjen. A fügét inkább bokornak érdemes nevelni a mi éghajlatunkon. Könnyebb betakarni télre. A  füge lehet a kert központi eleme, de lehet dekoraítív hézagkitöltő gyümölcsfa is. 3-6 m-es ültetési távolság megfelelő attól függően hogy milyen koronaformát terveztünk.Telepíthetünk egymástól többet is. A több fajta eltérő érési idejű lehet. Így július végétől szeptember végéig folyamatosan lehet szüretelni. Szuper helykitöltő is gyors fejlődésével. Szélsőséges meleget, szárazságot is elviselik a füge fajták. Munkaigényes aprólékos növénykiültetések helyett néhány karakteres megjelenésű fügefa ültetésével megteremthetjük egy mediterrán kert alapjait.

YouTube
Instagram