Magnólia szaporítása egyszerű bujtással. A magnólia alsó vesszőiből egyet a tő mellett tavasszal húzott sekély árokba elfektettem és lekampóztam, földdel befedtem. A vesszők végét szabadon hagytam a föld felett. A vesszők a lekampózott részen, a rügyek körül gyökeret eresztettek és hajtást fejlesztettek a kertemben a rendkívül puha, levegős mély mulcsba ültetett idősebb tő körül. A földet folyamatosan mérsékelten nedvesen tartottam. Egy lehúzott ágból több fiatal csemetét is ki lehet hozni a lebujtott gyökeres ág feldarabolásával. (felül utolsó fotó)
Próbáljátok meg ti is! Számomra a legjobb rész a faiskolás tevékenységek között a szaporítás. Ez volt az, ami elvarázsolt 25 évvel ezelőtt. Létrejön egy új élet, és ezt közelről figyelhetem. Ma is ugyanaz az öröm és várakozás, hogy vajon ismét sikerül-e, megtörténik-e a csoda? Számomra ma is lebilincselő látni, ahogy egy kis darabka gyökértelen növényi részből, kész önálló ‘felnőttek’ növekednek.
Láthatjátok, hogy milyen sok hajszálgyökérrel rendelkezik frissen kiásott eladósorba került magnolia bokor. Ez a záloga a fa újbóli megeredésének, lendületes fejlődésének. Köszönhető ez a laza, levegős, porhanyós talajnak, és a többszöri átiskolázásnak. Minden egyes átültetéssel gyökereket darabolunk el, amik újból elágaznak, sokasodnak az új helyükön.
Tartása nem igényel különösebb szakértelmet. Első: Savanyú kémhatású talajt kedvel. A tő köré A típusú virágföldet teszünk keverjük szervestrágyával, ami tulajdonképpen természetes, lassú lebomlású ’műtrágyának’ tekinthető.
Második: napfényes termőhelyet igényel. Ültetési távolság: 3-5 méter.
Harmadik: elegendő víz és tápanyag utánpótlás mellett fog minden évben virágot bontani. Ha ezek megvannak, akkor hosszú életű a fa. Minden márciusban hosszú hatású szabályozott tápanyag leadású kálium túlsúlyos készítménnyel (6-9 havi) lássuk el. A makroelemen kívül magnéziumot és a legfontosabb mikroelemeket is (vas, mangán, bór, cink, réz, mangán, molibdén) tartalmazzák. Osmocote Start (12 11 17) kálium túlsúlyos. Ha sárgulna mégis a levélzet, akkor magnézium és vaskészítményekkel lássuk el a növényeket, vagy trágyázzuk.
Liliomfa metszés: A magnóliák többsége többtörzsű bokorfa. Tőből ágas cserje vagy kis fa. Ez a természetes növekedése. Metszéssel általában tavasszal csak az esetlegesen elfagyott, sérült, rossz irányba növő, gyenge ágakat távolítjuk el. Nagyobb méretű földlabdás bokor vásárlásakor a könnyebb eredés érdekében levághatunk pár ágat, hogy könnyebbé tegyük a fa számára a begyökeresedést. Más egyéb metszést nem igényel, ha megfelelően tágas helyre telepítettük. Idősebb korára igen terebélyessé válik, ekkor szükség lehet nyugalmi időszakban nagyobb ágak eltávolítására.