Ne hagyd tönkre menni ! Tanuld meg kezelni a levendulát! Levendula nyári metszése és ifjító metszése.

Levendula metszés elve szerint járunk el még számos kerti cserjével. Például hamvas cipruskával és a díszgyertyával. A levendula ifjító metszéséhez hasonlóan nyessük meg az idei dús virágzás érdekében április elején őket is. Néhány konkrét példa következik. Tavaly több időpontban fotóztam ugyanazokat a bokrokat az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézetnél Szegeden és Algyőn közterületen. Mindkét helyen a gondos metszés eredményeképpen gyönyörű levendulások pompáznak.

A levendula ifjító metszéséhez hasonlóan járunk el mind az idősebb bokrainknál, mind a frissen vásárolt új jövevényekkel. Az időpont lényeges. Akkor járunk jól, ha kivárjuk azt az időpontot, amikor m ár majdnem biztosak vagyunk abban, hogy nem jönnek fagyos éjjelek. 2-3 évente ifjító metszést kell végeznünk.
Ha ezt nem tesszük meg elfásodó, felkopaszodó szárú növényünk lesz.

Az idősebb fásodott szárakat első erős rügypárig vágjuk el. Március végére már látszik, hogy melyik rügyből hajt, így biztosra mehetünk annak megállapításában hogy hol van az a pont ahol beavatkozhatunk. Ha elhanyagoljuk a metszést akkor a bokor felkopaszodik, szétesik.


A levágott hajtásokat ne dobjuk ki. Újabb növényeket nevelhetünk belőle dugványozással. Az erős metszés a növényt erőteljes növekedésre serkenti, friss, zsenge új hajtásokat hoz hamar. Ezek pedig egy—egy éjszaki fagy hatására tönkre mehetnek ezért nem ajánlott a fagyos márciusi haónapban metszeni a levendulát. A növény ugyan nem fagy ki, de vesztünk egy hónapot, mert ilyenkor az elfagyott hajtások alatt újabbakat kell kinevelnie ismételten. Kezdődik minden elölről.

YouTube
Instagram