Amelanchier alnifolia ‘Smoky’– Égerlevelű kanadai fanyarka, mézalmácska

 Kanadai fanyarka Smoky elfogyott.

Ez a legédesebb és legtermékenyebb fajta. Árutermelő ültetvényekben Kanadában ezt a fajtát telepítik a legnagyobb arányban. Finom, lédús, édes friss fogyasztásra vagy feldolgozásra   (lekvár, sütemény, gyümölcslé, bor, likőr, ) alkalmas sötétkék gyümölcsei  június-júliusban érnek. 3-4 m magas meredeken felfelé törő ágrendszerű kb. 3 m széles  szép cserje, vagy kis fa. Telepíthetjük magányosan, csoportosan vagy sövénynek szinte egész évben a cserépben nevelt fanyarkákat.

Április, májusban nyílnak fehér illatos virágai. Zöld levelei ősszel narancsos vörösre változnak.  Az ültetés utáni második, harmadik évtől hozza az idősebb, előző évi hajtásokon.  Az 1,6 cm nagyságú  antioxidánsokban gazdag  legjobb minőségű gyümölcsöket a fiatal, erős ágak produkálják.Az ültetés utáni negyedik évben egy jól fejlett kb. 1,5 m magas bokorról akár 0,5 kg termés is kaphatunk. Egy idősebb kanadai fanyarka példány akár 7 kg termést is adhat.

Tartási körülményekre nem túl igényes a kanadai fanyarka. Lehet kötöttebb tápanyagdús,  és lehet  gyengébb minőségű laza homokos, vagy homokos-agyagos jó vízáteresztő, mérsékelten nedves a mézalmácska talaja. Mindhárom talajon jól növekszik és rendszeresen bőven terem.A közel semleges, egyhén savas vagy enyhén lúgos talajok megfelelőek. (pH 6,2-7,5 között)  Szereti ha a talaj kissé nyirkos, mérsékelten öntözzük,  a pangó vizet, a túlöntözést nem kedveli. A levelit ne öntözzük, csak a gyökere körül.

A napos fekvés garantálja bő és jó minőségű termést. az égerlevelű fanyarka élárnyékban is terem, de a napon érő gyümölcsök íze finomabb. Az első metszésre  kb. az ültetést követő 5. évben kerüljön sor először. A régi ágakat kell eltávolítani. Így a metszés után az újabb hajtásoknak jobb lesz a fényellátottsága. A metszés gyümölcsérés után ajánlott a kanadai fanyarkánál, vagy kora tavasszal, a vegetáció kezdete előtt, február végétől március elejéig.

YouTube
Instagram