Cipruska metszés (Santolina chamaecyparyssus)
Kezdőknek is jó szívvel ajánlom ezt a növényt. Szinte agyonüthetetlen, igénytelen és mégis attraktív kiültetéseket tudsz vele megvalósítani.
60 cm-es magasságra is meg tud nőni, de metszés nélkül ekkorára már csapnivaló a kinézete. Úgy mentheted meg, ha a a nyári virágzás után az egész bokrot körös körül visszavágod kb. a hosszának a háromnegyedére, vagy felére. Első fotó. Ilyenkor friss lágyszárú hajtásokat távolítasz el.
Minden kora tavasszal a fagyok elmúltával erősebb metszést alkalmazz. Fent második és harmadik fotó. Ekkor egészen a megfásodott idősebb 2-3 éves részekig vágd vissza, hogy megtarthassa gömbölyű formáját. Ne sajnáld ilyen drasztikusan ‘megkopasztani’, mert gyorsan helyreáll, sok friss hajtást hoz ismét. Ekkor a magasság harmadára vágjuk. Néhány évente erősebb ifjító metszést végzünk. Az idősebb fásodott szárakat első erős rügypárig vágjuk el. A legjobb időpont március, a fagyok után. Ilyenkor, ahogy melegszik az idő, a növény elkezd hajtani és nem lehet elrontani a metszési magasságot. Már látszik, hogy hol van az a pont, ami alatt már nincsenek fakadó hajtások. Élő rügy alá nem metsszünk, mert bizonytalan hogy alvó rügyről kihajt-e a növény vagy sem.
Lássuk, mi történik ha nem végezzük el a metszést? Ha ezt nem tesszük meg, idővel elfásodnak az ágak, és felkopaszodik. A bokor szétesik, kiritkul. A negyedik fotón olyan bokrok sora, amit évek óta nem vágtak vissza. A tövek kezdenek szétesni. Február végén még rajta vannak az előző évi elszáradt virágok. az ötödik fotón ugyan ez a növénysor a tavalyi évben virágzáskor. Már akkor látni lehetett hogy a bokor kezd szétnyílni, mert nem nyírták meg egyszer sem.
A hatodik utolsó fotón hasonló korú cserjén látszik, hogy nyesik rendszeresen. A bokor tömör, kompakt a virágzás előtt.
Ha tetszett a bejegyzés, hasonló tartalmakért kövess a Facebookon!