Photinia x fraserii ‘Red Select’ – Vörös korallberkenye

Vörös korallberkenye Red Select fajtát jelenleg nem tudok adni.

Sok ’lyuk’ lett a sövényben és kitöltetnéd az ’ürességet’? Lesújtó a látvány? Ha már megszabadultál a tujáktól,  indítsd újra az egészet ! Mindent tud a korallberkenye, amit egy korszerű sövénytől elvárhatsz! Gyorsan sűrű, tömött örökzöld élő kerítést alkot, szárazságtűrő, hosszú életű, metszést jól bírja, magas díszítő értékkel bír.

Otthon, édes otthon. Szabadulj fel és érezd jól magad a kertedben! A gondtalan szórakozásodért és nyugodt pihenésedért ültess sövényt! Sövény biztos kell! Rövid idő alatt megszünteti a rád irányuló bámészkodó tekinteteket.

Az örökzöld korallberkenye egész évben védelmet ad, és pompás dísze lesz a kertednek. Májusban dúsan hozza fehér bogernyőben a virágait, amiből őszre sok apró piros bogyótermést érelel. A tavaszi új hajtások nyár közepéig llángoló vörösben pompáznak. Ha még a meleg nyári hónapokban elvégezzük az éves visszavágást, akkor ismételten élénkvörös új hajtsokban gyönyörködhetünk.

A vörös korellberkenye cserjékből akár egészen alacsony jelzősövényt, akár 2-3 m magas belátást gátló ‘védőfalat’ is könnyedén kialakíthatsz. Kevés gondoskodás mellett is hamar felnövekedik. Az a kis cserje amit 40/50 cm- méretben hazaviszel, ideális körülmények között még ugyanazon év ősz végére a dupla magasságot is el tudja érni.

Az ország egész területén ültethető szinte bárhova ahol kap legalább 6 óra napsütést. Kerítéstől, falaktól legalább 1 m-es távolságban érdemes kialakítani a sövénysort. Az első évben és az azt követő években nyár közepén, az azévi fásodott hajtásokat vágjuk vissza a felére. Igy sűrűbb, tömöttebb sövényünk lesz már a talajszinthez közel is.

Miért kell metszeni a korallberkenye sövény?

Metszd ha nem színeződik a levele, vagy ha formális sövényt szeretnél. Ha kissé szellős, nem túl sűrű, alól is benapozott, légjárta lombozatú bokorformát szeretnél kialakítani. Metszés után öntözni szükséges.

Ha a melegebb nyári hónapokban elmulasztottuk a metszést, akkor a beérő hajtásvégek zöldre változnak, a bokor új külsőt mutat. Ősszel már nem érdemes megmetszeni, mert a kellően meg nem fásodott hajtásokat a fagyok károsíthatják. A bokor nem pusztul el, csak esztétikai kárt szenved. Tavasszal az ilyen fagykárt szenvedett részek alatti utolsó ép rügyből fog új hajtást hozni.

Mikor sárgul a korallberkenye levele? A levelek sárgulnak a levélerek között, amit a vashiány okoz (Klorózis) . A talaj pH-ja és levegősség e befolyásolja a vas elérhetőségét. Ha a talaj pH-ja nő, a vasat nehezebb használja fel a photinia. Vashiány 7,4 és 8,5 közötti pH-érték esetén áll elő. Ventillált kénpor talajba szórásával a pH javítható. A vas kijuttatása semleges pH esetén hatékony. A szerves anyagok talajba juttatása növeli a vas rendelkezésre állását. A szervestrágya vagy a savas tőzeg talajba juttatása hatékony megoldás. A műtrágyában lévő vaskelátok javítják a vashiányt.

Miért nem virágzik a photiniám? Kevés a Kálium a talajban. A virágrügyek képződéséhez Kálium  jelenlétére  van szükség. Vagy mély árnyékban van a növény,  lombos fa alatt esetleg, vagy tél végén erősebben megmetszetted és eltávolítottad a virágzó növényi részeket.

YouTube
Instagram