A Hayward kivi nem csak azért jó választás, mert ellenálló a kártevőkkel szemben, hanem azért is, mert beltartalmi értékei révén egy természetes, magas biohasznosulású multivitaminként funkcionál.
A „Szőrös Pajzs” – Miért nem kell permetezni? A Hayward jellegzetes barna szőrzete nem csak dísz. Ez egy evolúciós védelem a kártevők és a napégés ellen. A legtöbb rovar egyszerűen nem tud áthatolni ezen a „tüskés” védőfalon, ezért a kivi az egyik legkevesebb vegyszert igénylő gyümölcsünk.„Tökéletesen bio, mert a növény maga védi meg magát.”
A Hayward kivi (Actinidia deliciosa) héját borító sűrű, barna szőrzet (szaknyelven: trichoma) nem csupán esztétikai elem, hanem egy komplex ökológiai adaptáció.
Fizikai gát a kártevők ellen: A trichomák mechanikai akadályt képeznek a legtöbb rágó és szívó kártevő számára. A kisebb rovarok mozgását gátolják, a peterakást pedig megnehezítik, mivel a nőstények nem tudnak közvetlenül a gyümölcs epidermiszéhez (bőrszövetéhez) férni.
Mikroklíma és párologtatás: A szőrzet egy vékony, állandó légréteget tart meg a gyümölcs felszínén. Ez csökkenti a közvetlen párolgást, így a növény jobban bírja a magyarországi szárazabb periódusokat, valamint megvédi a gyümölcs húsát a hirtelen hőingadozástól.
UV-védelem és napégés: A szőrök szórják a fényt, így csökkentik a közvetlen sugárzás intenzitását. Ez kritikus a nyári kánikulában, hiszen megakadályozza a szövetek roncsolódását (napégés), ami más, csupasz héjú gyümölcsöknél gyakori probléma.
Vegyszermentesség alapja: Mivel ez az „evolúciós páncél” távol tartja a legtöbb invazív fajt, a Hayward kivi üzemi körülmények között is az egyik legkevesebb növényvédő szert igénylő kultúra. Kiskerti körülmények között pedig – megfelelő fajtaválasztással – a permetezés szinte teljesen elhagyható, így valóban biotermék kerülhet az asztalra.
4. A C-vitamin bomba, ami valójában „E-vitamin raktár” is
A Hayward kivi az egyik ritka gyümölcs, amely jelentős mennyiségű E-vitamint is tartalmaz, ami ráadásul a magviban lévő olajok miatt rendkívül jól hasznosul. Ez a „szépségvitamin” kombináció a bőrnek és az immunrendszernek is verhetetlen.
Miért gyere el hozzám személyesen, ahelyett, hogy csak rendelnél házhoz? Mert nálam nemcsak növényt veszel, hanem a tudásommal segítelek. Harminc éve kertészkedem, és harminc éve állok a vásárlóim rendelkezésére folyamatosan ugyanott. Itt leszek és segítek, ha bármilyen kérdésed vagy problémád akad a későbbiekben. Ez a tapasztalat és biztonság az, amit a csemeték mellé adok.
Várlak Szegeden az őszi és a tavaszi ültetési szeonban. Válaszd ki élőben a legszebb töveket!
